Почетна / 2011 / јануар

Архива за месец: јануар 2011

Монашење и Свети Сава у Љуљацима

Print Friendly

Прослава Светога Саве – првог српског Апостола, мученика и испосника, у манастиру Светог Јована у Љуљацима протекла је у духу васкршње радости. Празнично славље отпочело је Великим вечерњем које је служио Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г. Артемије. У храму Светог Јована Претече слило се те празничне вечери скоро сво прогнано монаштво распете Епархије и око 500 верника из свих крајева Србије.

arhim_simeon01

Архим. Симеон: Атанасије Јевтић vs Архимандрит Симеон (I)

РОМФЕА – ЈУНИ 2010.{footnote}Текст настао септембра 2010.{/footnote}

„Ој кукавно Српство угашено,
Зла надживех твоја сваколика,
А с најгорим хоћу да се борим!“
Његош

У грчкој јавности недавно се појавио (15. јуна) интервју Епископа Атанасија Јевтића дат црквеној агенцији Ромфеа (www.romfea.gr).

На тај интервју били смо принуђени да одговоримо, истине ради и објективности ради, с обзиром да исти врви од неистина, контрадикторности, извртања чињеница, клевета итд, на начин који је већ својствен, толико карактеристичан и препознатљив за поменутог Епископа, као и због чињенице да се претходно (18.

Свети Сава у катакомби

Print Friendly

Свети Сава – свесрпски празник и храмовна слава катакомбе у Житковцу, свечано је, и у духу велике радости, прослављена Светом Литургијом коју је служио јеромонах Евтимије (Маринковић), уз саслужење јеромонаха Јована (Узелца).

Литургији је присуствовало стотинак верника од који су се многи причестили Светим и Животворним Тајнама Христовим.

ЛИТУРГИЈА У ЉУЉАЦИМА 23-1-2011

Print Friendly

У Недељу по Богојављењу (10/23. јануар), Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима, уз саслужење десетак свештеномонаха распете Епарије. Храм Светог Јована Крститеља је и ове недеље био испуњен ревнитељима Правоверја и родољубља који су, као што јелени хитају ка изворима вода, похитали да утоле своју жеђ за молитвом и речима поуке Владике Артемија у љуљачкој светињи.

Епископ Артемије: Светосавска Посланица (видео)

Print Friendly

Доносимо Светосавску посланицу Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског др Артемија.

А Р Т Е М И Ј Е

ПО МИЛОСТИ БОЖИЈОЈ ПРАВОСЛАВНИ ЕПИСКОП
ЕПАРХИЈЕ РАШКО-ПРИЗРЕНСКЕ И КОСОВСКО-МЕТОХИЈСКЕ
У ЕГЗИЛУ

Свему свештенству, монаштву и верним чедима
Епархије рашко-призренске

Радосни свесрпски поздрав
СРЕЋНА ВАМ СЛАВА – СВЕТИ ОТАЦ САВА

Архимандрит Симеон: Два примера – Митрополит и прељубник

ПРОГОН ЦРКВЕ УЧВРШЋУЈЕ НЕОДЛУЧНЕ У ВЕРИ

Страст прељубе – погубила светог Јована Крститеља

Страст прељубе – и данас убира данак

У условима прогона у којима Црква живи данас у Епархији рашко-призренској, верници се окупљају – упркос претњама, уценама, застрашивањима, која долазе од стране свештеника оданих прељубочинцу који је насилно запосео трон Епархије – у приватним домовима где служе клирици Епископа рашко-призренског.

Овде је некад боравио Владика Артемије

ПУТОПИС: ШТРПЦЕ – ПРИЗРЕН – ГРАЧАНИЦА

Карте су бачене на сто, тако да незбуњена догађајима у СПЦ који нас просто бомбардују, решим да ипак својим очима видим како сада ствари функционишу на Косову и Метохији. Јер, поверовах у потпуности Владики Артемију када је у једном интервјуу подсетио да је чувар Вере народ.

Миодраг Петровић: Беседа о Светом Сави

СВЕТИ САВА КАО УЧИТЕЉ СРБА У ПРАВОВЕРЈУ

Свети Сава је Србима оставио у аманет две основне обавезе, без којих се прави хришћански живот и опстанак у Србији не могу ни замислити.

Прва обавеза је – православно исповедање вере, које се потврђује свесрдним служењем црквенодуховним вредностима.

Друга обавеза је – учвршћивање помоћу правоверја, народносне свести о самосвојности, самобитности.

Катакомбна Литургија за светог Јована

СВЕТИ ЈОВАН У ЖИТКОВЦУ

У Житковцу код Косовске Митровице, у катакомбним условима, одслужена је на празник светог Јована Крститеља света Литургија, уз присуство верника са подручја северног Косова и Метохије.

Отац Евтимије, настојатељ манастира Сочаница, служио је у Житковцу свету Литургију на празник светог Јована Крститеља, потврђујући верницима и речима и делима своју спремност да живи за Христа и да страда за Христа.

Обавештење: Свети Сава у Љуљацима

Монашење на Вечерњу 26-1-2011

Светосавска приредба 27-1-2011

На Вечерњем са почетком у 17:00 у манастиру светог Јована Крститеља у Љуљацима Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски г. Артемије обавиће монашењe неколицине младих искушеника у чин мале схиме.

И у условима прогона умножава се број оних који се спасавају.