Почетна / 2011 / април

Архива за месец: април 2011

Васкршњи уторак у Нишу

Небоземна васкршња радост на трећи дан Васкрса укрепила је вернике Ниша на Светој архијерејској литургији коју је у нишкој катакомбној капели Светог Архангела Михаила служио његово преосвештенство епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу Артемије.

Светли понедељак у Барајеву

Васкршњи понедељак у манастиру Светог Јустина Ћелијског

На други дан највећег хришћанског празника Васкрса, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у новооснованом манастиру Светог Јустина Ћелијског надомак Барајева.

Девтеропасха у Љуљацима

На сам дан Светог Васкрсења служи се свечана вечерња служба, звана Девтеропасха. Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу Г.Г. Артемије одслужио је ову торжествену службу на сам дан Васкрса у храму љуљачке обитељи уз саслуживање клирика Епархије рашко-призренске.

Васкрс у Љуљацима

Најславније Васкрсење Господа и Спаса нашег Исуса Христа са собом нам је донело један вечити и неизмењив закон, а тај закон вели: што је већи крст, што је веће страдање за Христа и истину Његову, веће је и славније васкрсење оних који страдају, као и те саме Христове истине, која јесте и биће и истина Цркве Његове.

Велика субота у Љуљацима

На Свету и Велику суботу у Светој љуљачкој обитељи Светом и божанственом Литургијом обележен је овај Свети дан.

Литургију су служили јеромонах Иринеј и јерођакон Дамјан.

У једној од стихира посвећених овом празнику каже се „И створи Бог дан седми и то је Велика субота.“

Велики Петак у Љуљацима

Велики Петак је надраматичнији дан у историји човечанства, спомен на страшни догађај распињања Богочовека Христа рукама људским.

Света Црква богослужбено, са најпобожнијим трепетом, обележава овај догађај службама – изношењем плаштанице, обход са њоме око цркве и певање статије тј. опела Христу, и то на сам Велики Петак увече.

Велики четвртак у Љуљацима

На Велики четвртак, на дан када је Господ на Тајној вечери, једући са својим Светим ученицима и апостолима Пасху, установио Свету Евхаристију, његово преосвештенство епископ рашко-призренски и косовко-метохијски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Божанствену Литургију Светог Василија Великог, како то прописује Типик наше Свете Цркве.

Горица Т: Покољ српских душа

Покољ српских душа врши се …

(Авва Јустин)

Суочени смо са агресивним урушавањем темеља и свих носећих стубова – ослонаца једног народа: угрожена је Вера наша Православна, угрожен је СрБски језик и писмо, угрожен је економски систем, угрожени су сви системи кроз које један народ функционише.

Цвети у Љуљацима

Најава небоземне васкршње радости био је празник Цвети. У манастиру Светог Претече у Љуљацима је и ове недеље, на поменути празник, служио Његово Преосвештенство, Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу Артемије, уз саслуживање свештемонаха и свештенођакона Епархије рашко-призренске у егзилу.

Разбојнички напад на кућу оца Небојше у селу Драгобраћа (видео)

У суботу око поноћи уочи самога празника Васкрсења Господа нашега Исуса Христа, у кућу оца Небојше Стевића, у селу Драгобраћа бачена је експлозивна направа. Отац Небојша се ту ноћ са породицом налазио у Љуљацима на Васкршњој Литургији. Ово није први бомбашки напад на свештена лица Епархије Рашко-Призренске у Езгилу.