Почетна / 2011 / август

Ш а б а ц
Е-mail: bratstvosvkraljmilutin@hotmail.rs
телефон: 064/59 89 273

Били смо на Косову и Метохији (20-21.08.2011)

„О, свети краљу Милутине, светли изданче светородне лозе Немањића… Ти беше Србски краљ који је највише умножио од Бога добијене таланте, јер си највише Богу и вратио кроз неисказану милостињу по свим православним крајевима, и кроз подизање цркава и манастира у најсветијим хришћанским местима и земљама.

Недеља десета по Духовдану у Барајеву

Print Friendly

Благословено Царство Оца и Сина и Светога Духа данас је своју преображавајућу и свеосвећујућу благодатну радост изобилно распрострло на падинe скромног барајевског брега, на коме Господ благоизволи да изникне Светојустиновски манастир у оснивању. У десету Недељу по Духовдану, прву недељу по Преображењу Христовом, у овој светињи у повоју свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу, г.г.

Ж. Которанин: У СПЦ извршен црквени пуч

У СРПСКОЈ ПРАВОСЛАВНОЈ ЦРКВИ ИЗВРШЕН ЦРКВЕНИ ПУЧ

Уз Божију помоћ расветлићемо питање претседавања Сабором у случају Патријархове спречености.

То је одређено чланом 61. Устава Српске православне цркве. Члан 61. Устава СПЦ је посвећен у целини само једном питању, а то је претседавање Сабору, али и Синоду, када је Патријарх спречен, односно није у могућности да ту своју претседничку дужност обавља.

Свети Јустин Ћелијски: Црква светајна Христова (5)

ЦРКВА СВЕТАЈНА ХРИСТОВА
– Благовест о Цркви и животу у њој –

Човек – благодатни Богочовек
Очигледна је истина: ван Богочовека човек се језиво обешчовечује, да најзад заврши као рашчовек. Да, човек у Богочовеку, у Цркви Његовој расте у благодатног богочовека кроз живљење „са свима светима“; а ван Богочовека, он неминовно дегенерише у добровољног или невољног ђавочовека.

Преображење у Леушићима

Print Friendly

Празник светог Преображења Господњег у Епархији рашко-призренској и кососвско-метохијској у егзилу са особитом радoшћу, упркос условима прогонства у којима Епархија обитава, прослављен је у новооснованом женском манастиру светог Преображења у селу Леушићи код Горњег Милановца. Узвишење на којем је манастир смештен, на овај свети дан, благодаћу Божјом и свештеном радошћу, усличило се гори Тавору на којој се догодио чудесан и тајанствен догађај Преображења Господњег, које данас празнујемо.

Ж. Которанин: Безаконо Архиепископство у СПЦ (2)

ЗАР СЕ ТО МОЖЕ ДЕСИТИ ОНОМЕ ЧОВЈЕКУ

Светигорапрес је своје „Подсјећање“ објавила на сајту митрополије црногорско православне након изласка у јавност мог чланка „Безаконо архиепископство у Српској Православној Цркви“.

+ + +

Обзиром на тему, како чланка, тако и „Подсјећање“, можда и погрешно, сматрам да су ова два текста у међусобној узрочно-последичној вези.

Амфилохије – постаје „Поглавар“ Црногорске Цркве?

Print Friendly

Пред свима нама лебди сабласно питање: Да ли јануара 2010. Светосавски трон Српске Цркве није предат латиноумном Амфилохију/Ристу Радовићу из Мораче – него Иринеју Гавриловићу, провереном „кадру“ из времена најчвршће Брозове диктатуре и контроле Епископата Српске Цркве – управо зато што му је намењена мисија формирања Православне Цркве у Црној Гори?

Свети Владика Николај: Недеља 10. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О НЕМОЋИ НЕВЕРОВАЊА И МОЋИ ВЕРЕ

Матеј 17, 14-23. Зач. 72.

Од када је света и века сви народи на земљи веровали су, да постоји духовни свет, да постоје невидљиви духови. Само су се многи народи варали у томе, што су злим духовима приписивали већу моћ него добрим, и што су временом зле духове прогласили боговима, подизали им храмове, приносили жртве и молитве, и очекивали од њих све.

Недеља девета по Духовдану у Љуљацима

Print Friendly

На дан када света Црква прославља спомен изношења Часнога Крста у знак победе православних царева над непријатељима Крста. Као и свете мученике Макавеје, у девету недељу по Духовдану, у љуљачкој обитељи опет је служена света архијерејска Литургија.

Након повратка са пута из далеке Америке и из посете Срба у дијаспори, свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу г.г.Артемије у поменутом манастиру светог Претече у Љуљацима.