Почетна / 2012 / јун

Архива за месец: јун 2012

Јеромонах Ксенофонт Дечанац: Отац независности

Видовдан је у историји српској вододелница и мерило.
Он дели нашу историју на догађаје „пре Косова“
и на догађаје „после Косова“…

Видовдан је зенит над нашим главама,
али и темељ под нашим ногама.
Видовдан је заиста Видов дан,
када се јасно види и сагледава
„ко је вера, а ко је невера“.

Јерођ. Дамјан: Гробови

Што тражите живога међу мртвима? (Лк. 24,5)

Овим речима обраћа се Анђео господњи женама Мироносицама које су ушле у Христов гроб тражећи тело Христово да га помажу мирисима и питањем им наговештава најрадоснију вест која се чула на земљи од постања света – вест о васкрсењу Христовом.

Трећа недеља по Духовдану у Барајеву

Трећу недељу по Духовдану, на празник Светих Апостола Вартоломеја и Варнаве, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светога Јустина Ћелијског у Барајеву.

Епископу су саслуживали протосинђел Варнава, протосинђел Наум, и протосинђел Иринеј, јеромонаси: Максим, Јован и Хризостом као и јерођакони Дамјан и Паладије, ђакон Жељко и свештеник Жељко.

Свети Петар Коришки у Лозници

На празник Светог Петра Коришког, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у Лозници у цркви посвећеној Светом Николи. Епископу су саслуживали бројни свештеномонаси, и свештенођакони из Епархије у Егзилу.

Друга недеља по Духовдану у Љуљацима

Друга недеља по Духовдану на празник Светих Мироносица Марије и Марте, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у Љуљацима, уз саслуживање шест свештеномонаха, и три свештенођакона.

Свети Јустин Ћелијски у Барајеву

На празник Преподобног Јустина Ћелијског, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у Егзилу Г.Г Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у Барајеву, уз саслуживање више свештеномонаха и свештенођакона из Епархије.

Епископ Артемије: Сузе Митрополитове

На празник Преподобног Јустина Ћелијског дана 01/14 јуна ове 2012. године, у манастиру Ћелије код Ваљева, приређен је пред невеликим бројем верника до сада невиђени сценарио. Митрополит Амфилохије на гробу светога Старца одржао је дубоко патетично слово.

Почео је са сузама, као што би почео своју исповест сваки искрено покајани грешник: „Аво!

У Нишу подигнут недоличан споменик

У Нишу је недавно подигнут споменик светом Константину Великом, Римском императору и оснивачу Цариграда – Константинопоља. Захваљујући њему 313. године дата је слобода свим верама у Римском Царству, те су тако и Хришћани постали слободни, вера у Христа постала је дозвољена и законита, а гоњења против Хришћана су престала.