Почетна / 2012 / јул

Архива за месец: јул 2012

Празник Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама на Златибору

У време иконоборачке јереси у осмом веку, један од њених највећих противника је био Свети Јован Дамаскин.

Зато што је писао и борио се против иконоборства, одсечена му је десна рука. Држећи одсечену у здравој руци, Свети Јован Дамаскин се целу ноћ молио пред иконом Пресвете Богородице да му исцели руку, како би наставио да пише о поштовању светих икона.

Еп. Артемије: Заиста, ко је „промашио тему“?

Овај мој осврт, као одговор поводом новог напада Епископа Атанасија Јевтића, који је уследио после мог Интервјуа ТАНЈУГ-у, представља само наставак мога одговора под називом „Б Р А Т“, који обухвата и цитирану његову изјаву од фебруара 2010.

У овом његовом новом нападу, заједно са преамбулом (препознатљиво чијом), прво што пада у очи јесте одсуство истине у сагледавању ствари.

Седма недеља по Духовдану у Лозници

Седму недељу по Духовдану, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г.Г Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у Лозници код Чачка, уз саслуживање архимандрита Николаја, протосинђела Варнаве и Максима, јеромонаха Софронија, јерођакона Дамјана и Паладија, и свештеника Жељка.

Црква Светог Николе била је пуна верног народа, који се окупио да се помоли Богу заједно са својим Пастиром добрим.

tasaj

Мина К: Алоха, Алоха Атанасије!

Из манастира Тврдоша освануло је писмо на сајту СПЦ. Ко би га други писао него сива еминенција Цркве, умировљени Епископ Атанасије Јевтић.

Занимљива је репутација манастира Тврдош. Пре само годину дана, игуман манастира Тврдош отац Сава Мирић, члан управног одбора фирме Агрокоп, био је на одмору на Хавајима.

Архим. Симеон: Кратки осврт на писање квази-јустиновца А. Ј.

Поводом недавне полемике у медијима између Патријарха Иринеја и Епископа рашко-призренског Артемија, поново се, преко узурпираних медија Српске Цркве, огласио бивши херцеговачки Епископ А. Ј.

Што се опет он јавља, да просипа свој отров и зло, кога је изгледа препуно његово срце. Друго из њега изаћи, нити се исцедити, не може.

Епископ Артемије: БРАТ

Како узвишена и света реч! До скора била, а како је данас девалвирала! И не само данас, већ поодавно. Сећам се једног нашег врлог гуслара који је у Атини раних седмедестих годна прошлога века, уз гусле певао потресну песму:

–    „Нема брата док не роди мајка,
–    Певали су Срби без престанка.

Еп. Артемије: Интервју за Танјуг (комплетан – видео)

Увод:

У наставку доносимо комплетан интервју Епископа Артемија за Танјуг, у форми видео записа. Такође доносимо и писане коментаре Епископа Артемија на претходни интервју патријарха Иринеја Танјугу.

Уредништво

Еп. Артемије за Танјуг: У врху Цркве мора доћи до промена (видео)

Поводом недавног новог, неславног, напада од стране Патријарха преко медија, Епископ Артемије преко Танјуга поручио је следеће.

Уредништво

БЕОГРАД, 17. јула (Танјуг) – Артемије Марко Радосављевић, кога је Сабор СПЦ разрешио руковођења Епархијом рашко-призренском, каже да је спреман на разговор и сарадњу са Црквом под условом да се поништи његов опозив.

Полагање Ризе Пресвете Богородице – Барајево

„Полагање Ризе Пресвете Богородице у цркву Влахернску у Цариграду. За време цара Лава Великог (458-471), царице Верине и патријарха Генадија, путоваху по Светој Земљи два племића цариградска, Галвије и Кандид, ради поклоњења тамошњим светињама. У Назарету одседну у кући неке девице Јеврејке, која држаше у тајној одаји Ризу Пресвете Богородице.

Прослава Петровдана у Леушићима

И ове године, као и прошле, празник Светих Апостола Петра и Павла прослављен је торжествено у Леушићима.

Римски Цар Нерон наредио је да се Свети Апостол Петар разапне на крсту. Сматрајући себе недостојним да буде распет исто као и Господ Исус Христос, Свети Апостол Петар је тражио да га распну главом на доле.