Почетна / 2012 / август

Архива за месец: август 2012

Успење Пресвете Богородице у Љуљацима

На дан храмовне славе Катакомбе из Горње Врбаве, Успења Пресвете Богородице, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима, уз саслуживање архимандрита Николаја, протосинђела Варнаве, Варсануфија, Иринеја, Агапита, јеромонаха Игњатија и јерођакона Дамјана. Верни народ се сакупио у великом броју да прослави Васкрсење Пресвете Богородице, која је наша заступница пред Престолом Господњим.

Недеља дванаеста по Духовдану у манастиру Ново Вазнесење

Мноштво верног народа из Ужица, Бања Луке, Пожеге, Чачка и многих других места окупило се у Недељу у манастиру Ново Вазнесење код мати Јелене, да присуствује Светој Архијерејској Литургији, којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије, уз саслуживање архимандрита Николаја, протосинђела Варнаве, Варсануфија, Доситеја, Иринеја, јерођакона Дамјана и свештеника Слободана.

Апел за помоћ оцу Небојши

Ко хоће са Христом у Рај, тај мора са Христом и на Голготу. Без искушења нема спасења.

То нам сведочи отац Небојша својим примером и животом. Од одбране Православља у Венчанима, до служења у својој кући у Драгобраћи, отац Небојша је пролазио кроз многа искушења.

За Васкрс 2011.

Преображење Господње у Леушићима

„Једнога дана, треће године своје проповеди на земљи, Исус поведе Апостоле Петра, Јакова и Јована и изађе с њима на гору Тавор да се моли Богу. Док се молио, Његово се лице измени и засија као сунце, а хаљине Његове постадоше сјајне и беле као снег.

Наставак насиља у Жеровници

Највероватније током ноћи, уочи Преображења Господњег, непознати починиоци су ишчупали знак, који је водио ка светосавској Катакомби у Жеровници а који је два пута претходних дана био оштећен.

После другог оштећења, братство је исправило знак али то није трајало ни пар дана.

Мржња и ненавист према нашој епархији у егзилу је видљива на много места и на много начина.

Преподобна Ангелина Србска у Врњачкој Бањи

Кћерка православног албанског кнеза Аријанита из елбасанског краја, свастика чувеног кнеза Ђурђа Скендербега и жена српског деспота Стефана Бранковића, Ђурђевог сина. Са својим мужем делила је сву горчину његовог живота, како у Србији, тако и у изгнанству у Албанији и Италији.

Своје синове Максима и Јована васпитала је у хришћанском духу.

Наставак насиља и прогона у ЕРПиКМ у егзилу

У суботу 11. августа, под окриљем ноћи, непознати вандали су искривили знак поред пута, који води ка светосавској Катакомби у Жеровници, на северу Косова и Метохије.

Овај знак са натписом најсветијег и најмилијег србског имена је грубо оштећен, као што се види на сликама.

О степену мржње која се и даље излива на нашу епархију и монаштво, сведочи сама чињеница да ни име Светога оца нашега Саве није било довољно да спречи ово злодело.

Девета недеља по Духовдану у Љуљацима

„Пошто је добио сагласност Господњу, свети апостол Петар је изашао из лађе и пошао по води. Међутим, убрзо се уплашио и почео да тоне (Мт.14,28-30). Решење на тако необично дело, уз наду на Господа, није представљало ништа што би изазвало прекор, иначе му Господ не би дозволио сличан подухват.

Рајица М: Време глобалне деструкције

„Свему има време, има време кад се воли, време кад се оставља вољење, време миру и време рату“…

Овим скраћеним цитатом из Књиге Проповедника покушаћу да сагледам светски глобалистички процес који се захуктава и руши све пред собом у ово време садашње, на овом нашем, домаћем терену.

Свети Пророк Илија у Барајеву

Кад се Илија роди, отац његов Савах виде ангеле Божије око детета, како огњем дете повијају и пламен му дају да једе. Уплашен таквим виђењем, Савах оде у Јерусалим и исприча свештеницима о виђењу. Тада један од њих, муж прозорљив, рече Саваху: „Не бој се, човече, тог виђења о детету твом, већ знај да ће то дете бити обиталиште светлости благодати Божије; реч његова бића као огањ силна и дејствена; ревност његова за Господа биће велика; живот његов биће благоугодан Богу, и он ће судити Израиљу мачем и огњем“.