Почетна / 2013 / јун

Архива за месец: јун 2013

Сабор у Лозници

Print Friendly

Молитвено Црквенонародни Сабор одржан је у Лозници код Чачка у манастиру Светог Николаја Мирликијског, другог јуна текуће 2013. године, поводом 1700 Миланског Едикта.

Тим поводом издата је књига „Молитвено Црквенонародни Сабор“ чији је издавач „Удружење грађана Ревнитељ“, док је Уредник књиге Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије.

ВЛАДИКА НИКОЛАЈ ЕВРОПИ – ВИДОВДАН 1916. ГОД.

“Господо и пријатељи!

Дошао сам из Србије, из Европске поноћи. Тамо нигде ни зрачка светлости. Сва је светлост побегла са земље на небо и једино нам одозго светли. Па ипак, ми нејаки у свему, сада овако, јаки смо у нади и вери, у скоро свануће дана.

Духовски понедељак и Свети Апостоли Вартоломеј и Варнава у Бадовинцима

Print Friendly

„Прави пријатељ моли се Богу за пријатеља свога. Прави пријатељ брине сe o спасењу душе пријатеља свога. Одвраћати пријатеља од лажних путева и управљати га на пут истине — то је драгоцено пријатељство. Светитељи Божији најбољи су пријатељи људи. Два младића, Варнава и Павле, били су пријатељи док су заједно ходили у школу Гамалилову.

Педесетница – Силазак Духа Светога на Апостоле у Кули

Print Friendly

„Свршила се икономија кашег спасења! Дејства свих Лица Пресвете Тројице у овом делу су од сада ступила на снагу. Што је благоволео Бог Отац, што је у себи испунио Син Божији – сада је Дух Свети сишао да удели верујућима. Јер, спасење наше је по предзнању Бога Оца, освећењем Духа за послушање и кропљење крвљу Исуса Христа (I Пт.

Преподобни Јустин Ћелијски прослављен у Барајеву

Print Friendly

„Ако сам ја Јона на броду Српске цркве, баците ме у море, само нек се утиша бура, само нек се брод спасе. А мене ће можда гостољубиви кит неки примити у утробу своју, и кад затреба избацити на обалу.

— Ако је потреба Српске цркве да ме нестане, онда, ево, ја вам се јавно исповедам: пристајем да ме распнете само да наша Црква процвета светоотачким, светосавским подвизима и добродетељима.

Вазнесење Господње – Спасовдан у манастиру Ново Вазнесење

Print Friendly

„Вазнесење Господње слави црква у четрдесети дан после Васкрсења Христова, када се Господ узнео на небо, и увек пада у четвртак шесте недеље после Васкрса.

Пошто се Господ кроз четрдесет дана иза свога васкрсења јављао ученицима говорећи им о Царству Божијем и пошто им је заповедио да се не одаљују од Јерусалима но да чекају обећање Светога Духа, извео је Господ своје ученике до Витаније, подигао је своје руке и благословио их је, и благосиљајући их узнео се на небо.

Разговор са Владиком Артемијем

Уводна реч

Вековима Срби распети на крсту умиру за „крст часни и слободу златну“. Умиру и васкрсавају у душама својих часних потомака и у Небеској Србији. Својом крвљу и својим костима утврђивали су границе Отачества. Свака је стопа животом јунака плаћена. Да би својој деци и деци њихове деце обезбедили и за њих сачували најлепшу земљу на свету.

Недеља Самарјанке, и свети Цар Константин и Царица Јелена у Лозници

Print Friendly

„Спаситељ је у граду Самарјанке провео два дана. Тада су јој њени суграђани рекли: Сад не верујемо више због твога казивања јер сами… знамо да је ово заиста Спаситељ света, Христос (Јн. 4,42). И код свих је тако. Најпре се спољашњом речју људи призивају Господу, или, како је то сада код нас (православних) – путем рођења.