Почетна / 2014 / јануар

Архива за месец: јануар 2014

Свети Сава прослављен у Барајеву

Print Friendly

„Свети Сава, архиепископ српски. Син Стефана Немање, великог жупана српског, рођен 1169. године. Као младић жудео за духовним животом, због чега је одбегао у Свету Гору где се замонашио и са ретком ревношћу прошао цео подвижнички устав. Немања последује примеру сина, те и сам дође у Свету Гору, где се замонаши и умре као монах Симеон.

Свети Јован Крститељ у Леушићима

Print Friendly

„Због тога што је Јованова главна улога у животу одиграна на дан Бојогављења, Црква је од старине посветила дан по Богојављењу спомену његовом. За овај дан везује је још и догађај са руком Претечином. Јеванђелист Лука пожелео је да пренесе тело Јованово из Севастије, где је велики пророк и посечен био од Ирода, у Антиохију, своје родно место.

Богојављење у Бадовинцима

Print Friendly

„Када Господ Исус беше навршио 30 година од Свог телесног рођења Он отпоче Свој учитељски и спаситељски посао. И сам почетак почетка ознаменова крштењем на Јордану. Свети Кирил Јерусалимски вели: „Почетак света вода, почетак Јеванђеља Јордан.“ При крштењу Господа у води објавила се свету она тајна, која се у Старом Завету наговештавала о којој се у старом Мисиру и Индији само баснословило, тојест тајна божанске свете Тројице.

Bishop Artemije: Comments on the letter from Patriarch Irinej

Print Friendly

Доносимо превод на енглески ОСВРТ НА ПИСМО ПАТРИЈАРХА ИРИНЕЈА владике Артемија.

The days of joy, the days of Christmas celebrations, to be more precise the 13th day of January, brought us a curious greeting via Fax — a letter from Patriarch Irinej, full to overflowing with “love and fatherly concern,” and just as we were about to think that the letter was sincere, full of good intentions and sent to us personally, we learned that at that very moment it was put on the official site of the Serbian Orthodox Church.

Свети Василије Велики, Нова Година у Барајеву

Print Friendly

„Св. Василије Велики архиепископ Кесаријски. Рођен у време цара Константина. Још као некрштен учио се 15 година у Атини философији, реторици, астрономији и свима осталим светским наукама тога времена. Школски другови су му били: Григорије Богослов и Јулијан, доцнији цар одступник. У зрелим годинама крстио се на реци Јордану заједно са својим бившим учитељем Евулом.

Недеља двадесет и девета по Духовдану у Нишу

Print Friendly

„Исцељено је десет губавих, а вратио се само један да заблагодари Господу (Лк. 17, 21-19). Није ли таква пропорција захвалности и међу свим људима који су примили добро од Господа? И ко од људи није примио добро, или, боље речено, шта имамо и шта бива са нама што није добро?

Свети архиђакон Стефан у Ариљу

Print Friendly

„Свети првомученик Стефан, архиђакон. Сродник апостола Павла, и Јеврејин од оних Јевреја, који живљаху по областима јелинским. Беше Стефан први од седам ђакона, које апостоли свети рукоположише и поставише на службу око помагања сиротних у Јерусалиму. Зато се и прозва архиђаконом. Силом вере своје Стефан чињаше чудеса велика међу људима.

СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЉ

20. јануар / по старом, 7. јануар

Сабор светог Јована је 20. јануара (7. јануара) зато што је, при Богојављењу, тј. Крштењу Христовом, 19. јануара (6. јануара) најважнију улогу имао Јован као Крститељ, па му се одмах по Крштењу дан и посвећује.

Свети Јован је био савременик Христов и Његов рођак, по телу, јер је мајка Јованова била тетка мајци Исусовој.

Сабор Пресвете Богородице у Лозници

Print Friendly

„Други дан Божића Црква хришћанска одаје славу и хвалу Пресветој Богоматери, која роди Господа и Бога и Спаса нашега Исуса Христа. Сабором се њеним назива ово празновање зато, што се тога дана сабирају сви верни, да прославе њу, Матер Богорoдицу, и што се торжествено, саборно, служи у част Њену.

Богојављење

Print Friendly

Богојављење, (τά θεοφάνια, ή θεοφάνεια, ή επιφάνεια του Θεου, τά φωτά), у старини је било саборни празник који је славио најважније догађаје у којима је откривено божанство Господа Исуса Христа: рођење, поклоњење мудраца, крштење у реци Јордану, чудо у Кани Галилејској и чудесно храњење пет хиљада људи са пет хлебова.