Почетна / 2014 / јун

Архива за месец: јун 2014

Друга недеља по Духовдану у Леушићима

Print Friendly

Господ је позвао Петра и Андреја и они су одмах, оставивши све, пошли за Њим. Позвао је Он и Јакова и Јована, и они су, такође, оставили све и пошли за Њим (Мт. 4, 18-24). Због чега су они тако брзо и радо пошли? Због тога што су увидели оно што је боље.

Прослављен Свети Петар Коришки у Љуљацима

Print Friendly

Преподобни Петар Коришки. Родом из села Корише, више манастира Светог Марка код Призрена (по другом пак предању из једног села код Пећи). Као младић орао на једном ћоравом волу. Био је необично кротак и безгневан. Са својом сестром Јеленом удаљио се рано на подвиг. Подвизавао се врло тврдо и истрајно.

Свети Петар Коришки

Print Friendly

Свети Петар Коришки се родио између 1211. и 1215. године, од побожних и богатих родитеља, у селу Уњемир, у предивном крају Диоклитије Хвостанске. У том благословеном селу беше пет манастира и неколико цркава. Богоносни Петар од ране младости заволи Христа и за разлику од својих вршњака време провођаше у молитви и посту.

Монашење у Барајеву и прослава празника Светог Јустина Ћелијског

Print Friendly

Уочи празника Светог Јустина Ћелијског у Барајеву, на крају вечерњег богослужења, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије, замонашио је у чин мале схиме искушеника Радивоја, који је добио монашко име Јустин. Овом свечаном чину присуствовало је доста верника, монаха и монахиња. Након монашења Владика се обратио новопостриженом оцу Јустину следећим речима:

Нека би Господ дао снаге нашем оцу Јустину а молитвама преподобног Јустина Ћелијског, снаге духовне и телесне, да испуни све завете своје Богу положене, да може на крају поновити речи апостола Павла трку сврших веру одржах и да тако припремљен пређе из овога у други живот у Царству небеском.

Духовски понедељак у Бадовинцима

Print Friendly

Тешећи своје ученике, Господ говори да је за њих боље да се Он вазнесе на небо. Јер, вазневши се, Он ће уместо себе послати Утешитеља − Духа. Дух Свети је сишао и борави у Цркви вршећи у сваком верујућем човеку дело Христово. Сваки Хришћанин је причесник Духа.

Силазак Светога Духа на Апостоле у Кули

Print Friendly

Педесетница представља не само порекло и темељ Цркве него и њен узор, јер око Апостола, у заједници, беху присутни и први хришћански ученици. Дух Свети био је дарован првој апостолској заједници (Дела 4, 31), обдаривши је свим оним што је неопходно за хришћански организам: проповедање Јеванђеља, Тајне, харизме, ђаконија.

Молитвени црквенонародни сабор у Лозници код Чачка

Print Friendly

Арије је почео да пориче Божанску природу Сина Божијег и Његову једносуш(т)ност са Богом Оцем. И на њега се одмах подигла сва Црква, са свих страна света, једним устима исповедајући да је Господ Исус Христос – Син Божији јединородни, Бог од Бога, рођен, не створен, јединосуш(т)ан Оцу.

Прослављена храмовна слава у манастиру „Ново Вазнесење“

Print Friendly

ВАЗНЕСЕЊЕ ГОСПОДЊЕ – СПАСОВДАН. Пошто је распет на Крст и сахрањен у гробници, након три дана Господ наш, Исус Христос васкрсну из мртвих и јави се својим ученицима, једанаесторици светих апостола. Са њима је провео 40 дана овде на земљи поучавајући их како да шире Његову веру и хришћанско учење.

Саборска посланица са Црквено-народног молитвеног сабора у манастиру светог Николаја Мирликијског у Лозници

Print Friendly

Благочестиви народе Божји, толико мноштво на овом величанственом молитвеном сабору који се претворио у море народа, нико није на силу довео. Сабрали су вас свети оци и учитељи Цркве, које данас, у Недељу светих отаца, празнујемо. Њиховим заступништвом сабрани у име Оца и Сина и Светога Духа, на овом свештеном, Црквено-народном молитвеном сабору у манастиру светог Николаја Мирликијског чудотворца, у Лозници код Чачка, настављамо традицију црквено-народног молитвеног и богомољачког саборовања, како бисмо потврдили доследност у свему ономе што смо на прошлогодишњем Црквено-народном молитвеном сабору овде, у Лозници, установили.