Почетна / 2014 / септембар

Архива за месец: септембар 2014

Празник Рођења Пресвете Богородице прослављен у Прањанима

Print Friendly

Света Дjева Марија роди се од старих родитеља својих, Јоакима и Ане. Отац јој беше из племена Давидова, а мати од рода Аронова. И тако она беше по оцу од рода царска, а по мајци од рода архијерејска, и тиме већ предображаваше Онога, који ће се из ње родити, као Цара и Првосвештеника.

Прослављена Црквена нова година у Барајеву

Print Friendly

Гле, данас ми славимо Српске Светитеље, сведоке овог Светог Еванђеља Христовог. Дивни Светитељи наши, од Светога Саве до данашњега дана, сви се они одазваше позиву Господа Христа: „Хајдете, Царство Небеско је Готово, дошло је, уђите у њега“. И дивни Светитељи Српски уђоше у њега да би и нас, све Србе, повели у то чудесно, у то беспрекидно славље Господње.

Недеља тринаеста по Духовдану у Бадовинцима

Print Friendly

Марија је добар део изабрала (Лк. 10, 42). Успење Мајке Божије представља добар крај тога избора. Сам Спаситељ је при Њеном успењу у своје руке примио њену душу. Тога су се удостојили и многи свети. У разним облицима и степенима, исто доживљавају и сви који изабирају добар део.

У славу српских јунака

Print Friendly

Удружење „Срби на окуп“ вас позива на свечану академију под називом „У СЛАВУ СРПСКИХ ЈУНАКА“ која ће се одржати у недељу 14. септембра 2014. године у сали „Палас Шумадија“, улица Тургењева 5, Баново Брдо, Београд, са почетком у 18.00 часова.

Академија се организује с благословом Епископа рашко-призренског и косовко-метохијског у егзилу, господина Артемија а у част обележавања стогодишњице почетка Првог светског рата, као скромни допринос  сећању на наше славне, неустрашиве, храбре и достојанствене претке.

Усековање главе светог Јована Крститеља

Print Friendly

Ирод Антипа, син старога Ирода, убице младенаца Витлејемских у време рођења Господа Исуса, беше господар Галилеје у време проповеди Јована Крститеља. Беше тај Ирод жењен ћерком некога арапског кнеза Арете. Но Ирод, зли изданак од злога корена, отера своју закониту жену и незаконито узе себи за сожителницу Иродијаду, жену свога брата Филипа, који беше још у животу.

Како епископ Иринеј Буловић СПЦ претвара…

Print Friendly

КАКО ЕПИСКОП ИРИНЕЈ БУЛОВИЋ СРПСКУ ПРАВОСЛАВНУ ЦРКВУ ПРЕТВАРА У ЛИЧНУ ИНФОРМАТИВНУ СЛУЖБУ И ОДБОР ЗА ДОЧЕК РИМСКОГ ПАПЕ

Средином августа месеца текуће године, портпарол Српске православне цркве, епископ бачки Иринеј, написао је два саопштења поводом иступа у јавност бискупа зрењанинског Ладислава Немета, у којима износи детаље везане за дуго најављивану посету римског папе Србији.

Недеља дванаеста по Духовдану у Љуљацима

Print Friendly

Тешко је богатоме ући у Царство небеско (Мт. 19, 23). Овде се мисли на богаташе који у себи самима виде узрок и моћ свог благостања. Међутим, богаташ који одсече сваку пристрасност према имању, који у себи угаси сваку наду на њега и престане да у њему гледа своју истинску потпору, у срцу постаје као и онај који ништа нема.

Успење Пресвете Богородице у Лозници

Print Friendly

Много премного може се сваки верни поучити из живота Дjеве Богородице. Но да напоменемо овде само две ствари. Она је имала обичај да често ходи на Голготу, на гору Јелеонску, у врт Гетсимански, у Витлејем и на друга места знаменита због Сина њеног. На свима тим местима, а нарочито на Голготи, она се коленопреклоно Богу молила.

Свети Максим Исповедник прослављен у Нишу

Print Friendly

Преподобни Максим Исповедник. Цариграђанин по роду и најпре високи дворјанин на двору цара Ираклија, а потом монах и игуман једног манастира недалеко од престонице. Највећи бранилац Православља од тзв. монотелитске јереси, која се ишчаури из јереси Евтихијеве. Наиме: као што је Евтихије тврдио, да је у Христу једна природа, тако су монотелити тврдили, да је у Христу једна воља.

Преображење Господње прослављено у Леушићу

Print Friendly

Зашто Господ не показа славу Своју божанску на Тавору пред свима ученицима него само пред тројицом? Зато, прво, што је Он сам кроз уста Мојсејева дао закон: на рјечима два или три свједока да остане ствар (V Мојс. 19, 15)… Три сведока су, дакле, довољна. Даље, и за то још, што су та три сведока били одабрани.