Почетна / 2015 / март

Архива за месец: март 2015

Недеља Марије Египћанке у Бадовинцима

„Нема хришћанина немоћног у овоме свету, макар га нападали најстрашнији греси и искушења овога света, само ако хришћанин никада не заборави своје главно оружје: покајање, молитву, пост; ако је сав он у ма којем подвигу Еванђелском, у ма којој врлини, или у молитви, или у посту, или у еванђелској љубави, или у милостивости.

Четврта недеља Великог Часног поста у Кули

У својој речи о блаженствима Господ оцртава рајско срце (Мт. 5, 1–12). У његово расположење улазе: смирење, плач и скрушеност, кротост и безгневље, пуна правдољубивост, савршена милостивост, чистота срца, мирољубивост и миротворност, трпљење мука, клевета и гоњења за веру и хришћански живот. Ако хоћеш рај – буди такав.

Крстопоклона недеља у Новом Вазнесењу

Треће недеље Великог поста обавља се служба у част Крста Господњег, који се после Великог славословља, свечано износи на средину храма ради поклоњења, услед чега не само та недеља, то јест тај недељни дан, него и читава седмица која следи, носе назив Крстопоклона. У средини поста крст се износи како би ободрио и окрепио духовне силе оних који посте, подсећајући их на страдања Господња претрпљена ради нашег спасења и преславно васкрсење Његово које је затим уследило.

Годишњица Мартовског погрома

Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска у Егзилу ће и ове године молитвено обележити годишњицу Мартовског погрома који је задесио наш народ на Косову и Метохији 17. марта 2014. године.

Стога обавештавамо да ће се парастос пострадалима у Мартовском погрому одржати 17. марта у 12:00 часова у свим манастирима и катакомбама Епархије рашко-призренске и косовско-метохијске у Егзилу у којима има свештенослужитеља.

Друга недеља поста у Нишу

Ја сам врата; ако ко уђе кроза ме спашће се (Јн. 10, 9). Исто Господ говори и на другом месту: Нико не долази Оцу осим кроз мене (Јн. 14, 6). И још једном то потврђује када каже: Без мене не можете чинити ништа (Јн. 15, 5).

Апел за помоћ оцу Небојши

Потребна је помоћ за израду дренаже, јер су се појавиле подземне воде које угрожавају не само кућу оца Небојше, већ и капелу посвећену Светом Владики Николају.

Уколико се овај проблем не реши у скорије време, подземне воде које извиру сваки дан, могу да поплаве цео објекат.

Недеља Православља у Барајеву

Православље. Не заборави праведну реч коју си рекао Господу, обнављајући са Њим завет, нарушен са твоје стране рђавом савешћу. Сети се како и због чега си га нарушио и старај се да избегнеш нове неверности. Није славна лепа реч – славна је верност. Зар није славно бити у завету са царем?

Теодорова субота у Лозници

Теодорова субота посвећена је догађају који се десио у вези са Св. великомучеником Теодором Тироном и кољивом. Када је цар Јулијан Отпадник наредио да се сва храна на тргу покропи жртвеном идолском крвљу, како би се Хришћани оскврнули (оскрнавили), Св. Теодор се јавио градском Епископу Евдоксију и рекавши му да народу нареди да једе кувану (варену) пшеницу.