Почетна / 2015 / јун

Архива за месец: јун 2015

Видовдан у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског

Print Friendly

Видовдан је огледало читавог српског рода и сваког Србина понаособ. То је смотра на којој свако за себе треба да види у чијој војсци стоји, да ли је под барјаком Светог кнеза Лазара? Централна прослава овог великог празника у епархији рашко-призренској и косовско-метохијској у егзилу традиционално се обавља у манастиру преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву.

Најава богослужења и Видовданске литије

Print Friendly

Његово Преосвештенство Епископ рашкопризренски и косовскометохијски у егзилу Г.Г. Артемије служиће Свету Архијерејску Литургију у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског на Видовдан, 15/28. јуна са почетком у 9 часова.

Поводом празника Видовдана, са благословом Владике Артемија,  у организацији  СВЕСРПСКЕ НАРОДНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ „СРБИ НА ОКУП“ одржаће се и пета по реду „Видовданска литија“.

Послављена храмовна слава катакомбе у Гринбаху

Print Friendly

У другу недељу по Педесетници наша света црква слави Сабор свих српских светитеља. Овај празник је покретан и текуће 2015. године прослављан  је 1/14. јуна.

Управо овом празнику посвећена је катакомба у аустријском граду Гринбаху, недалеко од Беча. Тим поводом, уочи празника, у поменутој катакомби служено је велико вечерње којим је началствовао архимандрит Варнава а саслуживао му је јерођакон Паладије.

Свечано прослављена храмовна слава у манастиру Преподобног Јустина ћелијског у Барајеву

Print Friendly

Дана 1/14. јуна, када Света Црква слави Светог мученика Јустина Философа и Преподобног Јустина ћелијског, у манастиру преподобног Јустина ћелијског у Барајеву, свечано је прослављена храмовна слава. Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство хорепископ старорашки и лознички Г. Николај уз саслужење свештенослужитеља епархије рашкопризренске и косовскометохијске у егзилу.

МОЛИТВЕНИ ЦРКВЕНО-НАРОДНИ САБОР У МАНАСТИРУ СВЕТОГ НИКОЛАЈА МИРЛИКИЈСКОГ У ЛОЗНИЦИ КОД ЧАЧКА

Print Friendly

Саборност као карактер православне Цркве дубоко је укорењена у српској народној души. Ако завиримо у прошлост видећемо да су се многе важне и преломне црквено-нациналне одлуке управо доносиле на саборима, и то не само на великим попут овога у Лозници него и на локалним, манастирским, градским и сеоским.

Посланица са Молитвеног црквено-народног сабора
у Лозници, код Чачка 2015. године

Print Friendly

Ваша преосвештенства, часно свештенство, преподобно монаштво, благочестиви саборе верника наше Светосавске српске цркве, помаже Бог.

Остајући доследни традицији одржавања овог Молитвеног црквено-народног сабора у Лозници, код Чачка, и ове године смо се сабрали Духом Светим, у порти Светониколајевске лозничке обитељи, да у духу црквене саборности, вере православне и богомољачке традиције Српског, светосавског народа, одржимо ово величанствно саборовање у славу Свете и Живоначалне Тројице, Оца и Сина и Светога Духа.

Разговор-Интервју са Владиком Артемијем за Православни глас

Print Friendly

Постоји једна света, саборна и апостолска Црква, а не званична црква

Чудесан осећај имали смо током месеца априла када су почели разговори о томе да би требало да 26. Априла будемо у Лозници, у манастиру св. Николаја Мирликијског. Објављено је да на дан Мироносица долазе мироносице са Косова и Метохије, али то се догађало и ранијих година, објављено је да владика Артемије служи Литургију… речено је и да мати Сара треба да добије напрсни крст… Ипак, неко ишчекивање, другачије него икад…  Верни народ нестрпљиво ишчекује тај дан.

Духовски понедељак у Бадовинцима

Print Friendly

Тешећи своје ученике, Господ говори да је за њих боље да се Он вазнесе на небо. Јер, вазневши се, Он ће уместо себе послати Утешитеља − Духа. Дух Свети је сишао и борави у Цркви вршећи у сваком верујућем човеку дело Христово. Сваки Хришћанин је причесник Духа.

Силазак Светога Духа на Апостоле-Педесетница у Кули

Print Friendly

Свршила се икономија кашег спасења! Дејства свих Лица Пресвете Тројице у овом делу су од сада ступила на снагу. Што је благоволео Бог Отац, што је у себи испунио Син Божији – сада је Дух Свети сишао да удели верујућима. Јер, спасење наше је по предзнању Бога Оца, освећењем Духа за послушање и кропљење крвљу Исуса Христа (1.