Почетна / 2015 / новембар

Архива за месец: новембар 2015

Недеља 26. по Духовдану у манастиру Св. Јустина Ћелијског у Барајеву

У Недељу 26. по Духовдану (16./29. новембра), Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу Г. Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Јустина Ћелијског у Барајеву

Свети Влкм. краљ Стефан Дечански свечано прослављен у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице на Златибору

У уторак 11./24. новембра 2015. године, на празник Св. Великомученика Краља Стефана Дечанског, у катакомбном манастиру Пресвете Богородице Тројеручице на Златибору, Свету Архијерејејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу Г. Артемије.

У катакомби Успенија Пресвете Бгородице у Канади одслужена прва Литургија

У прва три века хришћанства владао је велики прогон хришћана од незнабожачких царева. Крв светих мученика Христових се потоцима лила. Ипак у тој крви она није потонула него се на њој разрасла по читавој васељени. Крв мученика постала је семе нових хришћана. И у наше време Господ чини слично чудо – кроз прогон Владике Артемија и његовог монаштва Господ учвршћује темеље светосавске Цркве.

Катакомба у Нишу прославила своју храмовну славу – Аранђеловдан

Светог Архистратига Михаила и остале небеске бестелесне силе Света Црква слави 8/21. новембра. Празник је установљен на Лаодикијском помесном сабору одржаном  320. или 321. године. Својим 35. правилом Сабор је одбацио јеретичко поштовање ангела као богова или као створитеља васцелог видљивог света и установио правилно поштовање ангела као служитеља Божјих и чувара људског рода.

Посета Хорепископа Максима Катакомби у Гринбаху код Беча и аустријској пастви

Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г. Максим (Новаковић) са јерођаконом Пајсијем (Марковићем) боравио је у Аустрији од петка 13. новембра до уторка 17. новембра у обиласку пастве која се духовно налази у Епархији рашко-призренској и косовско-метохијској у егзилу, а живи на простору ове европске државе.

Најава богослужења у новооснованој катакомби у Брамптону (Канада)

У славу Свете, Јединосуштне, Животворне и Нераздељиве Тројице, молитвама Пресвете Богородице, Светога Саве и свих светих, и благословом Епископа рашко-призренског и косовско-метохијског у егзилу Г. Артемија, светосавски Срби Канаде, из шире околине Торонта, устројише катакомбни храм у граду Брамптону (Канада), посвећен Успенију Пресвете Богородице. За старешину храма постављен је протојереј Стефан (Икономовски).

Ђурђиц у манастиру Светог Николаја у Лозници код Чачка

Свети Великомученик Георгије је пострадао за Господа Христа 303. године од незнабожачког цара и гонитеља хришћана Диоклецијана. Пред своју смрт замолио је свети Георгије слугу свога да му по смрти узме тело и пренесе у Палестину. Ту је он имао имање наслеђено од мајке, које је, пред своје страдање, разделио сиромасима.

Недеља 24. по Духовдану у манастиру Св. Првомученика и Архиђакона Стефана у Ариљу

У Недељу 24. по Духовдану, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу Г. Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Првомученика и Архиђакона Стефана у Ариљу уз саслужење архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Агапита (Бичанина), јеромонаха Јована (Узелца) и јерођакона Паладија (Матића).

Храмовна слава у манастиру Светог Краља Милутина у Бадовинцима

Сва српска земља окићена је и освештана многобројним и предивним црквама и манастирима – задужбинама светих српских царева и краљева, српских богољубаца и родољуба који су мир поимали као службу Богу а рат као жртву Богу. Неоспорна је чињеница: својим задужбинарством Срби превазилазе све остале православне народе.

Празник Светог Великомученика Димитрија у Гринбаху код Беча

Поводом празника Светог Великомученика Димитрија, који је ове године пао у Недељу 23. по Духовдану, Епископ Артемије је са својом пратњом и сарадницима четири дана боравио у Аустрији у нашој новооснованој катакомби-манастиру Сабора Српских Светитеља.