Почетна / 2015 / децембар

Архива за месец: децембар 2015

Недеља Светих Праотаца у манастиру Свeтог Великомученика Георгија у Републици Српској

Свака недеља је благовест о Васкрсењу Господа Исуса Христа, због чега је свака недеља мали Васкрс. Прошле недеље, 14/27. децембра (Материце), поред Васкрсења Господњег, Света Црква је прослављала и Свете Праоце Христове по телу, чиме је започела богослужбену припрему својих чеда за сусрет са Богомладенцем Христом у Витлејемској пећини.

Недеља Светих Праотаца у манастиру Свете Великомученице Марине у Дудовици

Божић је први од дванаест великих хришћанских празника. У црквеним књигама се назива и „Мала Пасха“, а свети Јован Златоусти га назива „часнијим и славнијим од свих празника и мајком свих празника“. Да није било Божића не би било ни Васкрса (празника над празницима), ни Духовдана, ни Цркве, ни Хришћанства.

Свечана прослава Никољдана у манастиру Св. Николаја у Лозници код Чачка

Најстарији и најлепши украс српског Православља јесте Крсна слава или Крсно име. Наши преци су почели да славе као свог заштитника оног светитеља на чији дан су примили свето Крштење. Отуда и назив  „Крсна слава“ или „Крсно име“.  Ову праксу не налазимо код других хришћанских народа, због тога се може рећи: „Где је Србин тамо је и слава“ и обратно: „Где је слава тамо је и Србин“.

Подсећање: Предавање Епископа Артемија на научном скупу „Екуменизам – настанак, очекивања, негирања“

У наредном прилогу доносимо предавање Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског и косовско- метохијског Г. Артемија на научном скупу одржаном у Солуну од 20 – 24. септембра 2004. године, под називом „Екуменизам – настанак, очекивања, негирања“.

Недеља 28. по Духовдану у манастиру Св. Јована Крститеља у Љуљацима

У Недељу 28. по Духовдану, Његово  Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

Подсећање: Ставови државе Србије, Епископа Артемија, свештенства и монаштва ЕРП поводом потписивања „Меморандума о обнови објеката СПЦ“, марта 2005.

Наредним прилогом подсећамо посетиоце сајта на Саопштења за јавност: Радне група за обнову и заштиту српске културне баштине на Косову и Метохији, Епископа Артемија, свештенства и монаштва епархије рашко-призренске, поводом потписивања „Меморандума о разумевању о договореним општим принципима за обнову објеката Српске Православне Цркве“, од стране Његове Светости Патријарха српског Г.

Нова монашења у манастиру Светог Николаја у Лозници код Чачка

Монаштво је дело благодати Божије. Оно је савршено хришћанство. Монаси су богољубци који теже да се кроз чисту молитву сједине са Господом, да постану једно са Њим, по речи апостола: А ко се сједини са Господом, један је дух с Њиме (1. кор 6, 17).

Vladika_083

Подсећањe: Епископ Артемије: Писмо Светом Архијерејском Сабору од 16. новембра 2010

У наредном прилогу доносимо писмо које је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски  и косовско-метохијски Г. Артемије упутио за новембарско заседање Светог Архијерејског Сабора 2010. године. Писмо је објављено у часопису ”Сведок” од 30. новембра 2010.

Литургија и монашење у манастиру Св. Николаја

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски у егзилу Г. Артемије, служиће на празник Ваведења Пресвете Богородице, 21. новембра/4. децембра, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Св. Николаја у Лозници код Чачка, са почетком у 9.00 часова.