Почетна / 2016 / фебруар

Архива за месец: фебруар 2016

Празник Преподобног Симеона Мироточивог у Бадовинцима

На празник Преподобног оца нашег Симеона Мироточивог, 13/26. фебруара,  Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г. Максим служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Краља Милутина у Бадовинцима уз саслужење протосинђела Агапита (Бичанина), јеромонаха Симеона (Весића) и јерођакона Пајсија (Марковића). Литургији је присуствовало око 70 верника.

Недеља о блудном сину у манастиру Св. Јустина Ћелијског у Барајеву

У Недељу о блудном сину, 15/28. фебруара, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Јустина Ћелијског у Барајеву уз саслужење архимандрита Варнаве (Димитријевића), архимандрита Наума (Мирковића), протосинђела Игњатија (Станића), јереја Жељка (Јовановића) и јерођакона Паладија (Матића).

Протосинђел Евтимије: Извештај о инциденту на манастирској слави у Дежеви

У петак, 13/26. фебруара ове године, на дан празника Преподобног Симеона Мироточивог, катакомба у Дежеви је прослављала своју храмовну славу. Било је најављено да ће тога дана Свету Архијерејску Литургију служити Хорепископ старорашки и лознички Г. Николај са почетком у 9:00 часова и да ће Литургији присуствовати Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.

У катакомбном манастиру Св. Симеона Мироточивог у Дежеви свечано прослављена храмовна слава

У Дежеви, недалеко од Новог Пазара, милост Божија, велики труд српских монаха и доброта српских домаћина изградили су скромни манастир посвећен Светом Симеону Мироточивом, оцу Светога Саве и утемељивачу српске државе. Манастир се налази  неколико стотина метара од места где је столовао Стефан Немања и његови наследници током периода владавине лозе Немањића.

Четрдесетодневни помен новопочившем протосинђелу Јовану

У четвртак, 12/25. фебруара, у манастиру Св, Јована Крститеља у Љуљацима, одслужени су заупокојена Литургија и четрдесетодневни парастос новопочившем протосинђелу Јовану (Милојевићу). Заупокојену Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ старорашки и лознички Г. Николај уз саслужење 7. свештенослужитеља епархије. Литургији је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.

ЖИТИЈЕ ПРЕПОДОБНОГ ОЦА НАШЕГ СИМЕОНА МИРОТОЧИВОГ (Стефана Немање)

ЖИВОТ ПРЕПОДОБНОГА ДО ОДРИЦАЊА ОД ПРЕСТОЛА

Велики подвижник, преподобни отац наш Симеон Мироточиви – Стефан Немања, био је најпре велики владалац српског народа, ујединитељ српских земаља, творац независне српске државе, бранитељ Православља, истребитељ јереси. Притом, целог живота – човек велике вере, велике љубави, велике молитвености, велике милостивости, велике еванђелске ревности.

Архимандрит Наум: Сусрет папе Фрање и патријарха Кирила је извор смрти за многе православне душе (видео)

У јавности се много писало и говорило о недавном сусрету папе Фрање и патријарха Кирила у Хавани (Куба), 12. фебруара 2016. године. У наредном прилогу доносимо беседу архимандрита Наума, настојатеља манастира Преп. Јустина Ћелијског у Барајеву, о поменутом сусрету „као извору смрти за многе православне душе“.

Заупокојена Литургија и опело новопочившем протојереју Слободану Илићу

У понедељак 9/22. фебруара ове године, у манастиру Светог Николаја Мирликијског у Лозници код Чачка, служени су заупокојена Литургија и опело новопочившем служитељу Божијег олтара протојереју Слободану Илићу (1943 – 2016).

Заупокојену Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ старорашки и лознички Г. Николај уз саслужење протосинђела Иринеја (Ристића), протосинђела Агапита (Бичанина), јеромонаха Софронија (Ердељана) и јерођакона Партенија (Матијашевића).