Почетна / 2016 / април

Архива за месец: април 2016

Изношење плаштанице у Љуљацима

Print Friendly

„Бог није могао да страда и  умре по Божанској природи, зато се овлаплоћује и Својом људском природом страда и умире, не престајући да буде Бог.“

Свети Јован Шангајски

Велики четвртак у Барајеву

Print Friendly

На Велики Четвртак Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Јустина Ћелијског у Барајеву

Синаксар на Велику Суботу

Print Friendly

Стих:Узалуд чуваш гроб, стражо!
Јер не може рака задржати Саможивот.

У свету и Велику Суботу празнујемо боготелесно погребење Господа Бога и Спаса нашега Исуса Христа, и његов силазак у Ад. Тиме је род наш позван из трулежи, прешао ка вечном животу.

Синаксар на Велики Петак

Стихови за распеће:
Жив си Ти Боже, иако си умртвљен на дрвету.
О мртваче наги, и Бога живога Логосе!

Дњепропетровски свештенослужитељи и мирјани апелују да се сазове Помесни Сабор РПЦ МП

Print Friendly

Сматрамо да је немогуће да се прихвати декларација Папе и апелујемо да се сазове Помесни Сабор. Обраћање дњепропетровских свештенослужитеља и мирјана црквеној јерархији РПЦ МП.

Синаксар на Велики Четвртак

Print Friendly

Стихови за Свештено умивање:

Бог умива на вечери ученицима ноге;
Чија нога је некада у Едему ступала поподне.

За Тајну Вечеру стихови:
Дупла вечера; јер носи Пасху закона. И Пасху нову, Крв, Тело Владике.

За Натприродну молитву стихови:
Молитва и ужас; капи крви, Христе, на лицу, молећи се пред смрт, врага си њима преварио.

Распоред богослужења за Васкрс

Print Friendly

У наредне дане Свете и Велике Седмице, када вршимо помен спасоносног Страдања и преславног Васкрсења Господа и Спаситеља нашега Исуса Христа, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије, служиће по следећем распореду: