Почетна / 2016 / октобар

Архива за месец: октобар 2016

У Кули свечано прослављен празник Свете Петке

Празник Преподобне матере наше Параскеве – Свете Петке, свечано је прослављен и у манастиру Свете Тројице у Кули. Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим, који Свету Петку прославља као своје Крсно име. Владици Максиму су на Литургији саслуживали: Његово Преосвештенствo хорепископ хвостански и барајевског Г.Г.

Прослава празника Свете Петке у Бадовинцима и Новој Петковици

Света Петка је најпоштованија светитељка у нашем народу. На дан њеног празновања, 14/27. октобра, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је  Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Краља Милутина у Бадовинцима,

Подсећање: Епископ Артемије: Чији сте ви мали Срби?

ГЛАСНИК КиМ број 117, 10. јул 2002. године

Владика Артемије у Чачку

У оквиру Видовданских свечаности „Видовданске двери“ у Чачку, у суботу 29. јуна одржан је Сабор српске омладине, на коме је на тему „Чији сте ви мали Срби?“, поред г-ђе Јање Тодоровић и протојереја ставрофора хаџи Љубодрага Петровића говорио владика Артемије.

Интервју са оцем Гаврилом Кондрашовим

У наредном прилогу доносимо интервју брата Милоја Стевановића са са оцем Гаврилом Кондрашовим. Интервју је направљен у дому брата Милоја у Чачку, 5.  октобра 2016. године, приликом посете оца Генадија епархији рашко-призренској у егзилу.

Уредништво

Преподобна мати Параскева – Света Петка

ЖИТИЈЕ ПРЕПОДОБНЕ МАТЕРЕ НАШЕ ПАРАСКЕВЕ – ПЕТКЕ

Ова славна, равноангелна светитељка беше српскога порекла, рођена у граду Епивату[1], између Силимврије и Цариграда. Родитељи свете Петке беху имућни и побожни људи: живљаху у свему по заповестима Божијим и живот свој украшаваху милостињом и добрим делима.

Свештеник Алексеј Мороз: Помоћ Србије руском народу

У наредном прилогу доносимо чланак руског свештеника Алексеја Мороза који је недавно објављен на многим руским интернет страницама и не мало је заталасао руску православну јавност. Чланак оца Алексеја је плод утисака и импресија стечених приликом посете манастирима епархије рашко-призренске у егзилу, у периоду од 3 – 7.

Недеља 18. по Духовдану у манастиру Светог Архангела Михаила у Нишу

У недељу 18. по Духовдану, 10/23. октобра, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу, Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Архангела Михаила у Нишу

Скривени духовни бисери Епархије рашко-призренске у егзилу (6)

Катакомбни манастир Свих Српских Светитеља у Аустрији (Беч – Гринбах)

Народ је чувар свете вере. Православни Срби отварају широм своје духовне очи и врше духовну смотру над собом. Одатле све више катакомбних манастира Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске у егзилу.