Почетна / 2016 / новембар

Архива за месец: новембар 2016

Подсећање: Епископ Артемије: Обновимо наше светиње молитвом

ГЛАСНИК КиМ број 119, 18. јул 2002. године

Грачаница, 14 . јула 2002. год.

Данас је Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски г. Артемије уз саслужење свештенства Епархије рашко-призренске служио прву послератну литургију у разрушеном

Ликовни конкурс – Божићна Честитка

Print Friendly

Позивамо сву децу предшколског узраста, као и ученике основних и средњих школа да нам пошаљу своје ликовне радове на тему „Божићна честитка“.

Конкурс је отворен до 25. децембра 2016. Најлепши радови биће објављени на званичној интернет презентацији Епархије рашко-призренске у егзилу, у рубрици „Кажи мени ђаче“.

Свети владика Николај: Недеља 23. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О СПАСЕЊУ ЧОВЕКА И ПРОПАСТИ СВИЊА

Матеј 8, 28-34; 9, 1. Зач. 28.

Учинише људи неправду према Богу, па се они расрдише на Бога. О, људи, ко има право на кога да се срди?

Затворише безбожни уста и помислише: да не спомињемо име Божије, да би га нестало из овога света!

Катакомба у Нишу свечано, у новој капели, прославила храмовну славу – Аранђеловдан

Print Friendly

Катакомба – манастир епархије у егзилу у Нишу посвећена је Светом Архангелу Михаилу и осталим небеским бестелесним силама. Своју храмовну славу – Аранђеловдан (8/21. новембар) манастир је и ове године прославио веома свечано, Светом Архијерејском Литургијом у новој, пространој капели. Ова Света Литургија је означила почетак богослужења у новој капели.

Сабор Светог Архистратига Михаила Архангела и осталих бестелесних Сила Небеских

Print Friendly

Побожно празновати Сабор светих Ангела света Црква је примила предањем богонадахнутих Отаца, одбацивши незнабожачко поштовање ангела, измишљено од јеретика и идолопоклоника. Јер још у Старом Завету, када људи одступише од Бога, Саздатеља свога, почеше се клањати створењима Божијим и делима руку својих, правећи идоле по прилици видљиве твари, од онога што је горе на небу или доле на земљи (2 Мојс.

Свети владика Николај: Недеља 22. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О ЛАЗАРУ И БОГАТАШУ

Лука 16, 19-31. Зач. 83.

О својини се препиру људи на земљи, и нигде краја овом заморном и неуспешном препирању! О, људи, а чија сте ви својина?

О пашу се отима стадо, а власник и паше и стада стоји и гледа с чуђењем, зашто се његово стадо толико отима о његову пашу, кад он брине о стаду и о паши?

Подсећање: Метохија, забрањена реч

ГЛАСНИК КиМ број 118, 17. јул 2002. године

ПРИШТИНА – Посланици српске Коалиције „Повратак“ напустили су јуче заседање Скупштине Косова, протестујући због измена дневног реда и одлуке председника парламента Неџата Дација да се у Скупштини забрани употреба речи „Метохија“.

Ђурђиц у манастиру Светог Николаја у Лозници

Print Friendly

Празник Обновљења храма Светог великомученика Георгија – Ђурђиц  је Крсна слава многих српских домова. Свечар Сетог великомученика Георгија је и Његово Преосвештенство хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај. Поводом своје Крсне славе владика Николај је на Ђурђиц, 3/16. новембра, у манастиру Светог Николаја у Лозници, служио Свету Архијерејску Литургију уз саслужење Његовог Преосвештенства хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г.