Почетна / 2016 / децембар

Архива за месец: децембар 2016

Преподобни Јустин Ћелијски: Беседа у Недељу Светих Отаца (пред Божић)

Данас је Благовест Божија у једној речи. Цело Еванђеље Божје у једној речи. Данас се, у Недељу Отаца пред Божић, чита прво Еванђеље, прва глава Матејевог Еванђеља. И она једном речју казује шта се збило са овим светом, шта се збива и шта ће се збити са сваким од нас.

Подсећање: УНМИК и КФОР у улози окупатора

ГЛАСНИК КиМ број 120, 23. јул 2002. године

Турски официр КФОРа наредио оцу Петру да побрише снимке из Зочишта

ЗАШТО НЕМЦИ И ТУРЦИ СПРЕЧАВАЈУ МОНАХЕ ДА СЕ ВРАТЕ У СВОЈУ СВЕТИЊУ?

Грачаница, 17. јула 2002 . 20.22

Ο Επίσκοπος Αρτέμιος: “Ορθόδοξοι υπέρμαχοι“ χωρίς κουράγιο

οὐδεὶς ἐπιβαλὼν τὴν χεῖρα αὐτοῦ ἐπ᾿ ἄροτρον καὶ βλέπων εἰς τὰ ὀπίσω εὔθετός ἐστιν εἰς τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ (Λουκ. 9,62).

Αυτό σημαίνει, μεταξύ άλλων, το εξής: Εκείνος που θέλει να σωθεί, αλλά αποδέχεται αυτά, τα οποία πρέπει να απορρίψει για χάρη της σωτηρίας – πραγματικά δεν σώζεται και δεν πηγαίνει προς τη Βασιλεία του Θεού.

Недеља светих Праотаца у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву

Претпоследња недеља пред Божић, назива се недељом светих Праотаца. Тада се наша Света Православна Црква сећа Христових предака по телу и свих старозаветних праведника који су очекивали долазак Спаситеља. То су у ствари били хришћани пре Христа. Код Срба се ова недеља зове Материце и украшена је лепим обичајима.

Епископ Артемије: ”РЕВНИТЕЉИ” БЕЗ РЕВНОСТИ

Ниједан који је ставио руку своју на плуг па се обазире назад, није приправан за Царство Божије (Лк. 9, 62).

То, између осталог значи: Онај ко мисли да се спасе, а осврће се ка оном што је, ради спасења, неопходно напустити – у ствари се не спасава и не иде ка Царству Божијем.

Старац Рафаило (Берестов) о Епископу Артемију

У наредном прилогу доносимо извод из интервјуа светогорског старца Рафаила (Берестова) датог руском порталу „Трећи Рим“, на дан празновања Светог Апостола Андреја Првозваног, 30. новембра/13. децембра, ове године. У издвојеном сегменту старац Рафаило одговара на питање новинара: Да ли сте дали свој благослов оцу Гаврилу да, од стране Владике Артемија, прими рукоположење у чин свештеника?

Прослава Никољдана у Лозници

Свети Николај мирликијски чудотворац је један од највећих светитеља у Цркви Православној. Многи храмови Божији су, због његове слободе пред Господом, управо њему посвећени, а у роду српском га многи прослављају као своју Крсну славу.

Званични став Епархије рашко-призренске у егзилу, по питању разбојничког тзв. „Критског сабора“

На тему тзв. „Критског сабора“ хорепископ новобрдско-панонски Г.Г. Максим одржао је предавање на Сабору епископа, хорепископâ и настојатељâ, Епархије рашко-призренске у егзилу, Српске православне цркве, у манастиру светог Јустина Ћелијског у Барајеву