Почетна / 2017 / фебруар

Архива за месец: фебруар 2017

Свети владика Николај: Недеља сиропусна

ЈЕВАНЂЕЉЕ О ПОСТУ

Матеј, 6, 14-21. Зач. 17.

Не предавати се непријатељу основно је правило за војника у борби. Војсковођ унапред упозорава, да се сваки војник чува замки непријатељских, да не би био преварен и заробљен. Осамљен, огладнео, озебао и оголео војник ће бити у великом искушењу, да се преда непријатељу.

Преподобни Симеон Мироточиви

Print Friendly

Житије преподобног оца нашег Симеона Мироточивог (Стефана Немање)

Живот преподобнога до одрицања од престола

Велики подвижник, преподобни отац наш Симеон Мироточиви – Стефан Немања, био је најпре велики владалац српског народа, ујединитељ српских земаља, творац независне српске државе, бранитељ Православља, истребитељ јереси.

Скривени духовни бисери Епархије рашко-призренске у егзилу (7)

Светосавска светлост и извор бистре духовне воде у Републици Српској

Додатак: Драгоцена сведочанства верног народа из РС о разлозима и начину настанка катакомбног манастира св. Великомученика Георгија

Седма је година како Његово Преосвештенство епископ Артемије са својим монаштвом и свештенством високо држи уздигнут Светосавски барјак СПЦ.

Нови број часописа „Свети Кнез Лазар“

Print Friendly

Током фебруара месеца 2017, у издању Епархије рашко-призренске у егзилу, из штампе је изашао нови број нашег јавног гласила, Свети Кнез Лазар (децембар – 2016.). У овом броју часописа богољубивој пажњи православних читалаца предлажемо, као и иначе, чланке и текстове богословске, историјско и књижевно – научне, као и светоотачко-пастирске садржине.

Боравак Епископа Артемија у Аустрији од Света Три Јерарха до Сретења

Print Friendly

На празнике Света Три Јерарха и Сретење Господње Његово Преосвештенство епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свете Архијерејске Литургије у манастиру Свих српских светитеља у Гринбаху (Аустрија).

Свети владика Николај: Недеља месопусна

ЈЕВАНЂЕЉЕ О СТРАШНОМ СУДУ

Матеј 25, 31-46. Зач.106.

Они који су бројем бројали и рачуном рачунали тврде, да на земљи има једна и по милијарда живих људи. Од ових милијарду и по живих људи ниједан једини вам не зна, по својој памети, рећи шта ће бити са светом на крају времена, и шта ће бити с нама после смрти.

Сретење Господње у манастиру Свих српских светитеља у Гринбаху

Print Friendly

Велики празник Сретења Господњег, у манастиру Свих српских светитеља у Гринбаху (Аустрија), свечано је прослављен Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко – призренски у егзилу Г.Г. Артемије. Епископу Артемију су на Литургији саслуживали: архимандрит Варнава, протосинђел Димитрије и јерођакон Паладије.

Прослава празника Света Три Јерарха у манастиру Свих српских светитеља у Гринбаху

Print Friendly

На велики хришћански празник Света Три Јерарха, 30. јануара/12. фебруара, Његово Преосвештенство епископ рашко – призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Свих српских светитеља у Гринбаху (Аустрија).

Сретење Господње

Print Friendly

Када пo рођењу Господа нашег Исуса Христа прође четрдесет дана, и наврши се време законског очишћења, пречиста и преблагословена Дјева Мајка са својим светим заручником Јосифом пође из Витлејема у Јерусалим у храм Божји, носећи четрдесетодневног младенца Христа, да испуни двоструки закон Господњи: да се после порођаја очисти приношењем прописане жртве Богу и свештеничком молитвом, и да постави пред Господом првенца и да га откупи установљеном ценом.

Подсећање на 13. и 14. фебруар 2010.

Print Friendly

На данашњи дан (13. фебруара) 2010 године, испред зграде Патријаршије у Београду, одржан је мирни скуп подршке Његовом Преосвештенству Епископу рашко-призренском Г.Г. Артемију. Скупу је присуствовало бројно монаштво епархије рашко-призренске и неколико стотина светосаваца из редова свештенства, монаштва и мирјана, из разних свих крајева Србије.