Почетна / 2017 / фебруар

Архива за месец: фебруар 2017

Недеља сиропусна и Преподобни Симеон Мироточиви у Љуљацима

У Недељу сиропусну Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру светог Јована Крститеља у Љуљацима уз саслужење архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Варсануфија (Стошића) и јерођакона Паладија (Матића).

Свети владика Николај: Недеља сиропусна

ЈЕВАНЂЕЉЕ О ПОСТУ

Матеј, 6, 14-21. Зач. 17.

Не предавати се непријатељу основно је правило за војника у борби. Војсковођ унапред упозорава, да се сваки војник чува замки непријатељских, да не би био преварен и заробљен. Осамљен, огладнео, озебао и оголео војник ће бити у великом искушењу, да се преда непријатељу.

Преподобни Симеон Мироточиви

Житије преподобног оца нашег Симеона Мироточивог (Стефана Немање)

Живот преподобнога до одрицања од престола

Велики подвижник, преподобни отац наш Симеон Мироточиви – Стефан Немања, био је најпре велики владалац српског народа, ујединитељ српских земаља, творац независне српске државе, бранитељ Православља, истребитељ јереси.

Скривени духовни бисери Епархије рашко-призренске у егзилу (7)

Светосавска светлост и извор бистре духовне воде у Републици Српској

Додатак: Драгоцена сведочанства верног народа из РС о разлозима и начину настанка катакомбног манастира св. Великомученика Георгија

Седма је година како Његово Преосвештенство епископ Артемије са својим монаштвом и свештенством високо држи уздигнут Светосавски барјак СПЦ.

Нови број часописа „Свети Кнез Лазар“

Током фебруара месеца 2017, у издању Епархије рашко-призренске у егзилу, из штампе је изашао нови број нашег јавног гласила, Свети Кнез Лазар (децембар – 2016.). У овом броју часописа богољубивој пажњи православних читалаца предлажемо, као и иначе, чланке и текстове богословске, историјско и књижевно – научне, као и светоотачко-пастирске садржине.

Боравак Епископа Артемија у Аустрији од Света Три Јерарха до Сретења

На празнике Света Три Јерарха и Сретење Господње Његово Преосвештенство епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свете Архијерејске Литургије у манастиру Свих српских светитеља у Гринбаху (Аустрија).

Свети владика Николај: Недеља месопусна

ЈЕВАНЂЕЉЕ О СТРАШНОМ СУДУ

Матеј 25, 31-46. Зач.106.

Они који су бројем бројали и рачуном рачунали тврде, да на земљи има једна и по милијарда живих људи. Од ових милијарду и по живих људи ниједан једини вам не зна, по својој памети, рећи шта ће бити са светом на крају времена, и шта ће бити с нама после смрти.

Сретење Господње у манастиру Свих српских светитеља у Гринбаху

Велики празник Сретења Господњег, у манастиру Свих српских светитеља у Гринбаху (Аустрија), свечано је прослављен Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ рашко – призренски у егзилу Г.Г. Артемије. Епископу Артемију су на Литургији саслуживали: архимандрит Варнава, протосинђел Димитрије и јерођакон Паладије.

Прослава празника Света Три Јерарха у манастиру Свих српских светитеља у Гринбаху

На велики хришћански празник Света Три Јерарха, 30. јануара/12. фебруара, Његово Преосвештенство епископ рашко – призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Свих српских светитеља у Гринбаху (Аустрија).

Сретење Господње

Када пo рођењу Господа нашег Исуса Христа прође четрдесет дана, и наврши се време законског очишћења, пречиста и преблагословена Дјева Мајка са својим светим заручником Јосифом пође из Витлејема у Јерусалим у храм Божји, носећи четрдесетодневног младенца Христа, да испуни двоструки закон Господњи: да се после порођаја очисти приношењем прописане жртве Богу и свештеничком молитвом, и да постави пред Господом првенца и да га откупи установљеном ценом.