Почетна / 2017 / март

Архива за месец: март 2017

Средопосна недеља у манастиру Светог краља Милутина у Бадовинцима

Четврта Недеља Часног Поста назива се „Средопосна“ и посвећена је великом угоднику Божијем, испоснику и молитвенику, Светом Јовану Лествичнику. У недељу Средопосну, 13/26. марта, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог краља Милутина у Бадовинцима

Протосинђел Дамјан: Почетак мисије у Америци

Прво путовање на Флориду

Ово о чему ћу сада писати јесте за мене један диван пример промисла Божијег. Могао бих да кажем: „Чудесни су путеви Господњи“, или да кличем са царем Давидом: „Велики си Господе и чудесна су дела твоја“, но можда је ово од оних тренутака када треба заћутати и гледати како се испуњава промисао Божији.

Свети владика Николај: Недеља четврта Великог Поста – Св. Јована Лествичника

ЈЕВАНЂЕЉЕ О НЕМОЋИ НЕВЕРОВАЊА И МОЋИ ВЕРЕ

Матеј 17, 14-23. Зач. 72.

Од када је света и века сви народи на земљи веровали су, да постоји духовни свет, да постоје невидљиви духови. Само су се многи народи варали у томе, што су злим духовима приписивали већу моћ него добрим, и што су временом зле духове прогласили боговима, подизали им храмове, приносили жртве и молитве, и очекивали од њих све.

Епископ Артемије: Љубав према образовању и посвећеност Богу у православним манастирима

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 2002, БРОЈ 3 (39), СТРАНЕ 17-26.

ОБРАЗ – ОБРАЗОВАЊЕ

Овако гласи општа тема данашње Пете међународне Хиландарске Конференције. Тај назив теме, који је уједно и наслов нашег данашњег излагања, није случајно одабран.

Крстопоклона недеља у манастиру Светог Симеона Мироточивог у Дежеви

Крст је подношење не само видљивих и спољашњих невоља, него и унутрашњих, душевних: мрака, тескобе и томе сличног. Јер Бог ово шаље ради уништења наше гордости и задобијања смирења.

Преподобни Макарије Оптински