Почетна / 2017 / април

Архива за месец: април 2017

Цариградска Патријаршија и питања Пасхалије

Print Friendly

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1996, БРОЈ 2 и 3 (14 и 15), СТРАНЕ 113-117.

Питање о радикалној измени светоотачког календара стоји на објави пропасти оне која воли да украшава себе називом „Мати Цркава“ – Константинопољске Патријаршије. Неопходно је отворено говорити о овом документу, објављеном у грчким новинама „Ортодоксос Типос“, бр.

Прослава храмовне славе у манастиру Св. Ап. Томе у Врњачкој Бањи

Print Friendly

Манастир ЕРП у егзилу у Врњачкој Бањи посвећен је Светом Апостолу Томи. На Томину недељу, 10/23. априла, манастир  је свечано прославио своју храмовну славу. Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије је поводом храмовне славе у манастиру служио Свету Архијерејску Литургију уз саслужење:

Прва Литургија у катакомби Светог Харитона Косовског у Сурдуку

Print Friendly

На Томину недељу, 10/23. априла, у катакомби Светог Преподобномученика Харитона Косовског у Сурдуку (Срем) одслужена је прва Света Литургија. Литургију је служио сабрат манастира Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву протосинђел Иринеј (Ристић). Литургији је присуствовало око 150 верника.

Tомина недеља у Прањанима

Print Friendly

На Томину недељу, 10/23. априла, Његово Преосвештенство хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Рођења Пресвете Богородице у Прањанима уз саслужење Архимандрита Пантелејмона (Јовановића) и протојереја Радосава ( Спасојевића). Овом свештеном Литургијском сабрању присуствовало је око стотину верника.

Васкрсни уторак у манастиру Светог Преображења Господњег у Леушићу

Print Friendly

На Васкрсни уторак, 5/18. априла, Његово Преосвештенство хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Преображења Господњег у Леушићу уз саслужење протосинђела Иринеја (Ристића) и јерођакона Онуфрија (Ђурђева). Литургији је присуствовало око 50 светосаваца.

Свети владика Николај: Недеља прва по Васкрсу

ЈЕВАНЂЕЉЕ О СУМЊИ И ВЕРИ АПОСТОЛА ТОМЕ

Јован 20, 19-31. Зач. 65.

Како је диван однос мајке и детета! С једне стране љубав и жртва, с друге стране вера и послушност.

Има ли неког другог пута к срећи за дете осим да верује мајци и слуша мајку?

Васкрсни понедељак у Бадовинцима

Print Friendly

На Васкрсни понедељак, 4/17. априла, Његово Преосвештенство хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог краљ Милутина у Бадовинцима уз саслужење настојатеља катакомбе Симеона (Весића), јеромонаха Саве (Мирковића) и јерођакона Пајсија (Марковића). Литургији је присуствовало око 120 светосаваца.

Васкрсни уторак у манастиру Светог Саве у Жеровници

Print Friendly

На Васкрсни уторак, 5/18. априла, Његово Преосвештенство хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Саве у Жеровници уз саслужење настојатеља катакомбе Јевтимија (Милентијевића) и јеромонаха Јакова (Купрешка). Литургији је присуствовало око 50 светосаваца.

Обавештење о првој Литургији у новој катакомби у Сурдуку

Print Friendly

Обавештавамо епархиоте епархије рашко-призренске у егзилу да ће се прва Света Литургија у новој катакомби у Сурдуку (недалеко од Батајнице) служити на Томину недељу, 10/23. априла, ове године. Литургију ће служити сабрат манастира Преподобног Јустина Ћелијског протосинђел Иринеј (Ристић) са почетком у 9.00 часова. Нова катакомба у Сурдуку је метох манастира Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву и посвећена је Светом Преподобномученику Харитону Косовском.

Прослава Васкрса у манастирима епархије рашко-призренске у егзилу

Print Friendly

Празник над празницима – Васкрс свечано је прослављен и ове 2017. године у свим катакомбама Епархије рашко-призренске у егзилу. Радује чињеница да је број верника на овогодишњој прослави у свим катакомбама знатно већи него прошле године. То показује да се наш народ полако буди из летаргичног сна пасивности у одбрани вере и да све више схвата зле намере екумениста.