Почетна / 2017 / мај

Архива за месец: мај 2017

Свети владика Николај: Недеља шеста по Васкрсу

(Недeља Светих Отаца I Васељенског сабора)
ЈЕВАНЂЕЉЕ О МОЛИТВИ ГОСПОДА СПАСИТЕЉА ЗА НАС

Јован, 17, 1-13. Зач. 56.

Замислите, да видите ученике некога учитеља, о коме ви никад ништа нисте чули; видите их смерне, трезвене, мудре, вредне, послушне и испуњене сваком врлином под сунцем. Шта ћете ви мислити о њиховом учитељу?

Вазнесење Господње у Бадовинцима

“Данашњи празник завршава и објашњава васцелу Личност Господа Христа, Богочовека Христа: ради чега је Он дошао у овај свет, ради чега је живео у овоме свету, објашњава ради чега је Он и умро у овоме свету, ради чега је био погребен, ради чега је васкрсао? Сву ту велику и славну свету тајну, спасоносну за нас људе, данашњи велики Празник објашњава.

Храмовна слава у манастиру Светог Николаја у Лозници

Свети Николај Mирликијски Чудотворац је један од најпоштованијих светитеља у Православљу. Његов спомен Света Црква свечано празнује два пута годишње, али и свакога четвртка у недељи, заједно са светим апостолима. У српском народу је спомен преноса моштију светог Николаја из града Мире Ликијске у град Бари у Италији (9/22.

Вазнесење Господње – Спасовдан

На данашњи дан Православна Црква прославља празник Вазнесења  Господњег, у народу познатији као Спасовдан.

Вазнесење Господње слави Црква у четрдесети дан после Васкрсења Христова, када се Господ узнео на небо, и увек пада у четвртак шесте недеље после Васкрса.

Недеља о слепом у манастиру Светог Архангела Михаила у Нишу

Недеља пета по Васкрсу посвећена је Јеванђелској причи о исцељењу, од стране Господа, човека слепог од рођења (Јн 9, 1-38). У Недељу о слепом, 8/21. маја, у манастиру Светог Архангела Михаила у Нишу Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г.

Свети равноапостолни Кирило и Методије просветитељи словенски

У време када су владали иконоборни цареви, Лав Јерменин, Михаил Травла (или Балба) и син Михајлов, Теофил, живео је у граду Солуну високородан и богат човек, по имену Лав и његова супруга Марија. Имали су два сина: Методија и Константина, који у монаштву доби име Кирил (Ћирило).

Обавештење о првој Литургији у манастиру Светих Отаца I Васељенског Сабора у Лелићу

Обавештавамо епархиоте Епархије рашко-призренске у егзилу да ће се прва Света Литургија у манастиру Светих Отаца I Васељенског Сабора у Лелићу служити на дан храмовне славе, тј. у недељу, 15/28. маја. Светом Архијерејском Литургијом ће началствовати Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије.

Свети владика Николај: Недеља пета по Васкрсу

ЈЕВАНЂЕЉЕ О ЧУДЕСНОМ ИСЦЕЛЕЊУ СЛЕПОРОЂЕНОГ

Јован 9, 1-38; Зач. 34.

Велики је Бог наш, и твори чудеса; и нигде нема краја причи о чудесима Његовим. Нема очију, које су догледале сва та чудеса; нити има језика, који их је избројао; нити има ума, који их је схватио.