Почетна / 2017 / јун

Архива за месец: јун 2017

Прослава Видовдана у манастиру Светог Јустина Ћелијског у Барајеву

О Видовдану Епископ Артемије благовести: „Видовдан и Косово су синоними. Они су у историји српској вододелница и мерило, било да се помену заједно или појединачно. Они деле судбину Срба као и нашу историју на догађаје „пре Косова“ и на догађаје „после Косова“. Овде реч „КОСОВО“ није географија већ идеологија и идеал.

Хорепископ Максим: Вапај погажене савести митрополита Амфилохија

Као и сваке године у Светоархангелској Ћелијској обитељи прослављен је празник светог Јустина Ћелијског. Служило је више епископа, а међу њима и митрополит Амфилохије, који је за време литургије и беседио. У беседи се нешто мало осврнуо на светог Јустина Ћелијског, али много више на лик и дело преосвећеног владике Артемија.

Свети великомученик кнез Лазар

Житије Светог великомученика Лазара, цара српског

Светосавски свенародни идеал и програм: „Све за Христа – Христа ни за шта“, нико није у такој потпуности остварио као свети Великомученик Цар Лазар. Он је то свенародно остварио определивши се за Царство Небеско и приневши себе на Косовску жртву, и са собом сав народ Српски.

Освећење темеља новог храма у новооснованом манастиру Светог Стефана, Деспота српског, у Крњеву

У недељу 3. по Духовдану, 12/25. јуна, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије извршио је чин освећења темеља новога храма посвећеног Светом Стефану Деспоту српском у новоснованом истоименом женском манастиру епархије рашко-призренске у егзилу у селу Крњеву код Смедеревске Паланке.

Свети владика Николај: Недеља 3. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О ЧИСТОТИ УМА

Матеј 6, 22-33. Зач. 18.

Од свих људи на земљи највећу одговорност пред Богом носи човек, који се назива хришћанином. Јер хришћанину је Бог највише дао, па ће највише од њега и тражити.

Подсећање: После више од три века замонашена два монаха у Ђурђевим ступовима

ГЛАСНИК КиМ број 137, 21. новембар 2002. године

На дан монашке славе, празник Обновљења храма Светог Георгија – Ђурђиц, у манастиру Ђурђеви Ступови у Расу монашки постриг примила су двојица монаха.

Програм прославе Видовдана 2017.

Централна прослава великог празника Видовдана (15/28. јун) у Епархији рашко-призренској у егзилу традиционално се обавља у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву. У наредним редовима доносимо програм овогодишње, седме по реду, прославе са сатницом.

Катакомба у Гринбаху свечано прославила своју храмовну славу

Прва катакомба Епархије рашко-призренске у егзилу ван граница Србије основана је у Гринбаху у Аустрији и посвећена је празнику Свих српских светитеља. И ове године, 5/18. јуна, катакомба је свечано прославила своју храмовну славу. Тим поводом Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г.

Прослава Преподобног Петра Коришког у Љуљацима

Предивног угодника Божијег из рода српског, Преподобног оца нашег Петра Коришког, Света Црква прославља 5/18. јуна. Овом великом испоснику и молитвенику из тринаестог века, посвећена је капела у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима. Своју другу славу манастир је и ове године свечано прославио Светом Архијерејском Литургијом.

Видовданска Литија 2017.

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа