Почетна / 2017 / јул

Архива за месец: јул 2017

Недеља 7. по Духовдану у Љуљацима

Print Friendly

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је у Недељу 7. по Духовдану, 10/23. јула, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима уз саслужење: архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Варсануфија (Стошића), јеромонаха Мартинијана (Ђурђевића), јереја Игора (Данчетовића), и јерођакона Паладија (Матића).

Икона Пресвете Богородице Тројеручице

Print Friendly

Ова света и чудотворна икона Пресвете Богородице, звана „Тројеручица“, припадала је најпре светом Јовану Дамаскину. Када безбожни иконоборни цар Лав III Исавријанац (717- 741 г.) оклевета овог светог Јована, који беше ревносни заштитник светих икона, пред дамаским халифом (кнезом) за тобожњу издају државе и владара дамаског, халиф казни светог Јована јавним отсецањем његове десне руке.

Свети Владика Николај: Недеља 7. по духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О ИСЦЕЉЕНИМ И НЕИСЦЕЉИВИМ СЛЕПЦИМА

Матеј 9, 27-35. Зач. 33.

Првостворени човек живео је као и ангели од гледања у Бога; његови потомци, после греха, живели су од вере у Бога. Они којима је затворено гледање а није отворена вера, не могу се рачунати у живе, јер немају везе са Животом; чиме ће, дакле, живети?

Шта се дешава са Светским саветом цркава

Print Friendly

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1995, БРОЈ 4 (12), СТРАНЕ 145-155.

Професор Андреас Теодору[1]

Завршетак Другог Светског рата који је свету нанео толика зла, донео је са собом и многа горућа друштвена и политичка питања, док је на црквеном плану појачао осећање феномена подвојености Цркава (при чему се под појмом „Цркве“ на Западу подразумевају разноврсне хришћанске заједнице на Западу).

Сабор младости и родитељства 2017.

Print Friendly

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског у егзилу Г. Г. Артемија и ове, 2017. године, у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама на Златибору, одржаће се „Сабор младости и родитељства“, четврти по реду. Сабор ће се одржати на празник Спомена чудотворне иконе Мајке Божије „Тројеручице“, 12/25.

Свети владика Николај: Недеља 6. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О РАДОСТИ И ЗЛУРАДОСТИ

Матеј 9, 1-8. Зач. 29.

Не радовати се туђем добру јесте једна од најнедостојнијих одлика огрубеле од греха душе људске.

Шта то сунце учи људе од јутра до мрака? Људи, радујте се добру, и та ће вас радост учинити боговима!

Свечана прослава Петровдана у Леушићима

Print Friendly

Празник светих првоврховних апостола Петра и Павла – Петровдан традиционално се саборно прославља у женском манастиру Светог Преображења Господњег у Леушићу на планини Рајац. И ове године Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије.