Почетна / 2017 / август

Архива за месец: август 2017

Преображење Господње

У богочовечанском подвигу спасења рода људског палог и отпалог од Бога, а у Христу не само подигнутог из греха и палости већ и обоженог, Свето Преображење заузима посебно место у низу чудесне богочовечанске и свеспасоносне еванђелске историје.

Треће године Своје усрдне и спасоносне проповеди Своје благе вести паломе човечанству Господ је учинио једно чудесно дело, показао је својим светим ученицима и апостолима један мали зрак своје божанске природе.

Протосинђел Кирило: Наша Србска гробља

Хришћанска, православна гробља су најмногољуднија света места – градови и села. Гробља су света места једнога Православног народа. Црква Православна рачуна све крштене и у правој вери преминуле, умрле људе у своје чланове, исто онако као и оне који су сада живи  на земљи. Сви ти људи су фамилија Божија, родбина Христова.

Манастир Светог Стефана у Ариљу свечано прославио своју храмовну славу

Светом првомученику и архиђакону Стефану посвећен је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Грдовићима код Ариља. На дан када Света Црква прославља откриће и пренос моштију овог предивног сведока Христовог, 2/15. августа, овај предивни манастир је свечано прославио своју храмовну славу.

Жељко Которанин: Литургијско и молитвено општење са неправославнима (III)

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1996, БРОЈ 1 (13), СТРАНЕ 74-80

б) Јудејци

Канон и јудејце сврстава међу неправославне. Али, ако је потреба издвајања јеретика, и толико много одредби о њима, узрокована потребом да се оштро раздвоји једино истинита Црква од свих организација и учења,

Интервју Епископа Артемија за НИН

У наредном прилогу доносимо интервју Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског у егзилу Г.Г. Артемија дат у јулу месецу за недељник “НИН“, али није објављен.

Свети Владика Николај: Недеља 10. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О НЕМОЋИ НЕВЕРОВАЊА И МОЋИ ВЕРЕ

Матеј 17, 14-23. Зач. 72.

Од када је света и века сви народи на земљи веровали су, да постоји духовни свет, да постоје невидљиви духови. Само су се многи народи варали у томе, што су злим духовима приписивали већу моћ него добрим, и што су временом зле духове прогласили боговима, подизали им храмове, приносили жртве и молитве, и очекивали од њих све.

Жељко Которанин: Литургијско и молитвено општење са неправославнима (II)

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1996, БРОЈ 1 (13), СТРАНЕ 42-74

КО СУ НЕПРАВОСЛАВНИ

Уколико се хвалимо и надамо спасењу наслеђем у јединој Божијој, Васељенској Цркви, то смо дужни да истоме наслеђу Божије вере и канона следимо у одговарању на постављено питање.

Жељко Которанин: Литургијско и молитвено општење са неправославнима (I)

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1996, БРОЈ 1 (13), СТРАНЕ 35-42

Ко су неправославни? Одговор на ово питање не може се дати уколико се претходно не да одговор на питање: – Ко су православни. Заиста, ко су православни?

Епископ Артемије: Вера – основ хришћанског јединства

„Верујте у Бога, и мене верујте“ (Јн. 14, 11)

„Да се Христос усели вером у срца ваша, да будете

у љубави укорењени и утемељени“ (Еф. 3, 17).

„Какав је мрак, и како је свуда потребна вера!

Једино је она чврста“ (Св. Јован Златоусти)

Кроз светог Јована Богослова, апостола и тајновидца, небо је проговорило земљи на до тада неуобичајен начин, јер је он постао и остао кроз векове највећи благовесник тајни Тројединог