Почетна / 2017 / септембар

Свети владика Николај: Недеља 17. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О ИСТРАЈНОСТИ У ВЕРИ И МОЛИТВИ

Матеј 15, 21-28. Зач. 62

Нико не може осетити сласт добра без истрајности у добру. Јер на путу ка добру прво се сретају горчине па онда сласти.

Сва је природа препуна поуке о истрајности. Зар би младе шибљике постале моћном шумом, кад би се уплашиле од ветрова и снегова?

Крстовдан – Воздвижење Часнога Крста

У свом дубоко домостроитељном промишљању у делу спасења рода људскога Господ је од крста, који је некада био знак настрашније казне и понижења, начинио свепобедни симбол спасоносне вере хришћанске. Крст је, наиме, некада био симбол одмазде највећим злочинцима, јер је распеће на крсту била једна од најстрашнијих начина смртне одмазде заробљеницима и осуђеницима, на коме би они умирали полагано у најстрашнијим мукама.

Недеља 16. по Духовдану у манастиру Свете Тројице у Кули

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је у Недељу 16. по Духовдану, 11/24. септембра, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Свете Тројице у Кули уз саслужење: Његовог Преосвештенства хорепископа новобрдског и панонског Г.Г. Максима, архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Агапита (Бичанина), јеромонаха Никодима (Малешевића), јерођакона Паладија (Матића) и јерођакона Пајсија (Марковића).

Пастирска посета Епископа Артемија Америци

Епископ Артемије је боравио у двонедељној посети Америци, у периоду од 3. до 18. септембра текуће године. Уз Епископа ЕРП у егзилу Г.Г. Артемија, на пут су кренули: Аримандрит Варнава, Протосинђел Евтимије (настојатељ манастира Светог Саве у Жеровници), Игуманија Сара (настојатељица манастира Светог Николаја у Лозници), Монахиња Варвара

Манастир Рођења Пресвете Богородице у Прањанима свечано прославио своју храмовну славу

Рођењу Пресвете Богородице посвећен је женски манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Прањанима код Горњег Милановца. На дан када Црква слави рођење Пресвете Богомајке, 8/21. септембра, манастир је свечано прославио своју храмовну славу.

Свети Владика Николај: Недеља 16. по Духовдану

ЈЕВАНЂЕЉЕ О ТАЛАНТИМА

Матеј 25, 14-30. Зач. 105.

Бог ствара неједнакост; људи ропћу на неједнакост. Јесу ли људи мудрији од Бога? Кад Бог ствара неједнакост, значи да је неједнакост мудрија и боља него једнакост.

Бог ствара неједнакост због добра људи; људи не могу да виде своје добро у неједнакости.

Подсећање: Косово, црна мрља на мапи света

ГЛАСНИК КиМ број 140, 12. децембар 2002. године

ПОВОДОМ СВЕТСКОГ ДАНА ЉУДСКИХ ПРАВА

САОПШТЕЊЕ ЕПАРХИЈЕ РАШКО-ПРИЗРЕНСКЕ И КОСОВСКО-МЕТОХИЈСКЕ

Грачаница, 10. децембар 2002.

Рођење Пресвете Богородице – Мала Госпојина

Велики празник и велику радост Црква Христова слави на дан рођења Пресвете Богомајке. Овај дан велики је за читаву васељену, јер се овога дана рађа најчудеснија личност после Господа Христа, која је ходала овом трошном планетом на којој живимо, а то је Пресвета Богородица. У њој се испунило обећање које је Бог дао Адаму, које је касније понављао кроз уста светих пророка Својих, обећање о најчудеснијем очовечењу Бога Логоса, Сина Божјег, Једног од Свете Тројице.

Архимандрит Георгије Капсанис: Наша обавеза је да истинујемо у љубави

Извор: СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР, ГОДИНА 1996, БРОЈ 2-3 (14 и 15), СТРАНЕ 97-102

Коментар на беседу Високопреосвећеног Митрополита елветијског г. Дамаскина приликом устоличења Карекина I, новог Патријарха (Католикоса) Јерменије (јули 1995)

У данашње време разни облици повезивања у суштини изражавају општељудску наду за остварењем извесног јединства које ће у потпуности одговорити дубљим потребама људске природе.

Празник Светих српских просветитеља у Љуљацима

У Недељу, 28. августа/10. септембра, на празник Светих српских просветитеља, у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима, Свесрпска народна организација “Срби на окуп“ прославила је своју крсну славу.