Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Љуљаци / Прослава Недеље Православља

Прослава Недеље Православља

Прва недеља Великог Поста, Чиста или Недеља Православља и ове године, 4. марта, торжествено је прослављена у манастиру светог Јована Крститеља у Љуљацима.

Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Артемије уз саслуживање десетак свештенослужитеља и присуство монаштва и великог броја верника, који су се сабрали тога јутра у овој светињи да прославе велики празник.

У овај дан слави се победа Православља над иконоборачком јереси, која је у VIII и IX веку узнемиравала Цркву, покушавајући да укине поштовање светих икона.  Иконоборци су сматрали да је клањање иконама идолопоклонство, да би иконоборство коначно на VII Васељенском Сабору у Никеји било осуђено као јерес.

У продужетку богослужења Епископ са присутним свештенством, монаштвом и народом, кренуо је у литију око храма, носећи иконе у рукама, обележавајући и на тај начин победу Православља над иконоборством.

Недеља Православља је свечано прослављена у свим богослужбеним местима епархије рашко-призренске у егзилу.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији у недељу Православља.