Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Теодорова субота у манастиру Светог Николаја у Лозници

Теодорова субота у манастиру Светог Николаја у Лозници

На Теодорову суботу, 4/17. марта, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Николаја у Лозници, уз саслужење Његовог Преосвештенства хорепископа старорашког и лозничког Г.Г. Николаја, архимандрита Варнаве, јеромонаха Софронија, јереја Далибора, јерођакона Паладија и јерођакона Онуфрија. Овом свештеном Литургијском сабрању присуствовало је око 150 верника из разних крајева Србије од којих се већина причестила пречистим и пресветим Тајнама Христовим.

У својој архипастирској беседи Владика Артемије је истакао значај поста и причешћа:

“Ево пре недељу дана или пре пет дана, тачније речено, ступили смо у свети Велики, Ускршњи пост. Постили смо се, трудили смо се да живимо по закону Божијем, по заповестима свете Цркве и да припремимо себе за највећу тајну, за највећу светињу коју ова земља зна, а то је да припремимо себе за примање Тела и Крви Господа нашег Исуса Христа, да примимо у себе Свето Причешће. То је тај дар, то је тај поклон који нам Бог дарује за наш мали, мали труд који смо уложили у протеклих пет дана. А тек шта рећи када завршимо цео часни пост који траје седам недеља? Какву онда благодат Господ излива на нас кроз свето и славно Васкрсење? Онда нас испуњава једном неописивом духовном радошћу и надом на и наше васкрсење јер Господ је рекао: “Ко једе тело Моје и пије крв Моју има живот вечни, и Ја ћу га васкрснути у последњи дан.“ Има ли већег дара? Ко нам може то дати, ко нам може више дати од тога што је Господ нама обећао и што нам дарује? Нема тога. Ни цара, ни мудраца, ни лекара, ни било кога. Господ је зато наш Бог и Спаситељ који нам дарује и обасипа нас својим вечним добрима. И ми смо се заиста данас удостојили, верујем бар већина од вас који сте данас овде, да сте постили, да сте се припремили, да сте се исповедили и да сте спремни да се сједините са Господом Христом. Да будемо достојне званице на Његовој трпези, на Његовој Тајној Вечери коју је он припремио за спасење људи, јер нам кроз то дарује живот вечни.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.