Почетна / АРХИВА / Tомина недеља у Прањанима

Tомина недеља у Прањанима

На Томину недељу, 10/23. априла, Његово Преосвештенство хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Рођења Пресвете Богородице у Прањанима уз саслужење Архимандрита Пантелејмона (Јовановића) и протојереја Радосава ( Спасојевића). Овом свештеном Литургијском сабрању присуствовало је око стотину верника.

У својој архипастирској беседи Владика Николај је говорио о чудесном јављању Господа Христа неверном апостолу Томи и о узвишености хришћанског позива:

„Господ Исус Христос је такву достојанственост и такву част изборио својом крсном жртвом, својим распећем на Крсту, својом смрћу и својим Васкрсењем. „О, како смо богати ми православни хришћани, како си богат православни хришћанине, кличе преподобни ава Јустин Ћелијски. Да, велико је богатство наше, велико је достојанство  наше, велика је слава наша, и све то нам је обећано ако стварно живимо хришћански, ако свим срцем верујемо у Господа Исуса Христа, ако благи јарам свете воље Божије носимо без роптања са трпљењем. Кад кажемо: „Христос Воскресе!“,  ми се радујемо. Кад кажемо: “ Христос Воскресе!“, ми исповедамо веру у Господа Христа. Када кажемо: „Христос Воскресе!“, падају демони, пада сатана, руше се идоли, живот царује, живот побеђује и вечно царује. Вечна радост наша почиње овде на земљи.“

Након Свете Литургије уприличена је од стране сестринства трпеза љубави за све присутне.

Празновање у Прањанима имало је још једну велику духовну радост. Наиме, после Свете Литургије архимандрит Пантелејмон је Светим Крштењем у тор Христових оваца увео брата Тому из Аргентине. Старо име његово је било Бенџамин а Господ га је милошћу Својом превео из лажи папизма у Истину Православља. Крштење је обављено на енглеском језику.