Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Недеља двадесетшеста по Духовдану у Леушићима

Недеља двадесетшеста по Духовдану у Леушићима

„Испричавши о богаташу који је намеравао само да једе, пије и весели се, а затим био поражен смрћу, не доживевши насладе које је очекивао, Господ је закључио: Тако бива ономе који себи тече благо, а не богати се Богом (Лк. 12, 21). Такав удео њих постиже. Они који се богате богозаборавом, мисле само о телесним утехама.

Они, пак, који желе да избегну тај горки удео, нека се потруде да не стичу за себе, већ нека се богате само Богом. Сво богатство је од Бога. Уколико га стекнеш, посвети га Богу и проистећи ће свето богатство. Све вишкове дели са онима који имају потребу. Тако ћеш вратити Богу оно што ти је дао. Ко даје бедноме, Богу даје. Онај ко тако троши богатство, истински се богати.

Богатећи се добрим делима, он се богати ради Бога, са намером да му угоди; он се богати Богом, привлачећи Његов благослов; он се богати од Бога, који вернога у маломе поставља над многим; он се богати код Бога, а не сам за себе, будући да себе не сматра господарем, него само приставом и рачуновођом, чија се сва брига састоји у томе да намири све који му долазе са потребама. Он се боји да било шта утроши на себе самог, јер сматра да би неисправно употребио имање које му је поверено.“

Свети Теофан Затворник
Мисли за сваки дан у години

Двадесетшесту недељу по Духовдану, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г. Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у Леушићима, уз саслуживање протосинђела Варнаве, протосинђела Варсануфија, протосинђела Иринеја и јерођакона Дамјана и Паладија. После Свете Литургије Епископ Артемије се обратио присутнима веома надахнутом беседом: „Браћо и сестре, ми се налазимо на почетку светога Божићњег поста, времену које је Црква одредила да појачамо своју молитву, свој пост, своју веру да укрепимо, своје милосрђе да покажемо према другима, своје трпљење према браћи својој, да би смо припремили и очистили себе, и припремили се за сусрет са богомладенцем Христом чије рођење на крају овога поста прослављамо. Најважније у току овога поста браћо и сестре, да извршимо смотру над душом својом, да видимо шта је нама смисао и циљ овога живота. Да ли нешто од онога ради чега ћемо и ми чути оне страшне речи безумниче…, или се богатимо Богом и у Богу и тако припремамо себе да можемо Господа Христа примити у себе. Најважније је искористити ово време за свету Тајну покајања и исповести грехова својих јер нема човека да живи а да не греши. Каже свети апостол Петар да праведник греши на дан седамдесет пута а ми остали сигурно много више у току свакога дана. Зато је потребно у току овога и сваког другог поста и кад год осетимо потребу душе своје да прибегнемо светој Тајни покајања и исповести грехова својих и да тако повремено чистимо душу своју да би смо је припремили за живот у Царству Христовоме, у животу вечноме.“

Трпезу љубави за све присутне припремила је мати Варвара са својим у Христу сестрама.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.