Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Недеља седма по Духовдану у Нишу

Недеља седма по Духовдану у Нишу

„По вери вашој нека вам буде – рекао је Господ двојици слепаца и одмах им се отворише очи (Мт. 9, 29). Колико је вере, толико је и прилива Божанске силе. Вера је пријемник, уста и прихватилиште благодати. Као што су плућа код неког већа, а код неког мања, те једна примају више ваздуха а друга мање, тако је и вера код једног већа, а код другог мања, и једна прима више дарова од Бога, а друга мање. Бог је свуда, све обухвата и покрива и радо обитава у душама људским. Међутим, Он у њих не улази насилно, иако је свемогућ, него кад га позову, будући да неће да нарушава власт човека над самим собом, Његово право власности над собом, које му је сам даровао. Онога ко се отвори вером – Бог испуњава. У онога, пак, ко се затворио неверјем, Он не улази, премда је и њему близак. Господе, додај нам вере, јер је и вера Твој дар. Свако од нас је дужан да исповеда: Ја сам ништ и yбoг (Пс. 69, 6). Свети Теофан Затворник.“

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије, служио је у недељу седму по Духовдану Свету Архијерејску Литургију, у Катакомби посвећеној Архангелу Михаилу у Нишу.

Епископу Артемију су саслуживали свештеномонаси и свештенођакони Епархије.

У својој беседи Епископ је нагласио да без вере не можемо ништа:

„Без вере дакле, браћо и сестре не можемо се ни Богу молити и од Бога нешто просити. Ако стајемо на молитву да молимо од Бога помоћ, било за нас, било за наше ближње, било за успех у животу и раду ми верујемо у Бога да ће Бог дати благодат своју, да ће нам помоћи и врло често по вери нашој нам то бива. А некада и не бива. Јер каже Господ незнате како се треба молити. Ако човек планира да иде у разбојништво, да иде у крађу, да иде на неко зло, рђаво дело па се моли Богу да му помогне у томе неће му Бог помоћи. Бог нам помаже у нашим делима која треба да нам послуже нашем спасењу и задобијању живота вечнога а не у чињењу рђавих и злих дела.“

После Свете Архијерејске Литургије, настојатељ Катакомбе јеромонах Јован спремио је трпезу љубави са својом у Христу братијом, јеромонахом Софронијем, и монахом Михаилом.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.