Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Недеља сиропусна у Ариљу

Недеља сиропусна у Ариљу

„Јер ако опростите људима сагрешења њихова, опростиће и вама Отац ваш небески. Ако ли не опростите људима сагрешења њихова, ни Отац ваш неће опростити вама сагрешења ваша (Мт. 6, 14-15). Какав једноставан и свима доступан начин спасења! Теби се опраштају греси под условом да и ти опрашташ грехе ближњег према теби. Ти си, дакле, сам у својим рукама.

Преломи себе и од немирних осећања према брату пређи у искрено мирна – све је у томе. Дан опроштења – велики небесни дан Божији! Када бисмо сви искористили овај дан како би требало, од хришћанских заједница би се стварале рајске заједнице, и земља би се стапала са небом.“ Свети Теофан Затворник

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у Ариљу у манастиру посвећеном Светом Архиђакону Стефану.

Епископу су саслуживали свештеномонаси и свештенођакони Епархије.

У недељу уочи Часног поста, Епископ је у својој беседи истакао:

„Рај се отвара држањем поста. Само тако и никако другачије. Зато је Света Црква одредила Свети пост, а пост је не само браћо уздржавање од мрсне хране, него постоје два поста. Телесни и духовни пост. Јер је човек биће састављено из тела и душе. Телесни пост је уздржавање од одређене врсте хране, а духовни пост је уздржавање од злих дела од грехова. Јер само такав пост, двоједини може да буде спасоносан за нас, да нам поново отвори врата Раја,  да уђемо у њега и наследимо живот вечни, онај живот који се даје од дрвета живота.“

Након Свете Литургије трпезу љубави за све присутне спремио је протосинђел Агапит, са својом у Христу братијом.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.