Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Крстопоклона недеља у Леушићима

Крстопоклона недеља у Леушићима

„Треће недеље Великог поста обавља се служба у част Крста Господњег, који се после Великог славословља, свечано износи на средину храма ради поклоњења, услед чега не само та недеља, то јест тај недељни дан, него и читава седмица која следи, носе назив Крстопоклона. У средини поста крст се износи како би ободрио и окрепио духовне силе оних који посте, подсећајући их на страдања Господња претрпљена ради нашег спасења и преславно васкрсење Његово које је затим уследило.

Због тога Црква, прослављајући Крст Господњи, пева: „Кресту Твојему поклањајемсја, Владико, и свјатоје Воскресеније Твоје славим“. Изношење Крста обавља се на исти начин као за празник Воздвижења, али нема подизања, већ само поклоњење Крсту уз појање: „Кресту Твојему“. Ово поклоњење Крсту понавља се такође у понедељак и среду Крстопоклоне седмице на Првом часу, уместо појања: „Стопи моја направи по словеси Твојему…“ и у петак након отпуста свих часова, када се након целивања Крста он односи у олтар. Приликом поклоњења крсту увек се певају стихире: „Придите, вјернији, Животворјашчему Древу поклонимсја…“

На Крстопоклону недељу, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у Леушићима, уз саслуживање свештеномонаха и свештенођакона Епархије.

У својој недељној беседи Владика је рекао:

„Данас је дакле, недеља крстопоклона управо зато што се износи пред нас, пред вернике свети часни крст Господњи који је сила и спасење, који је оружје које нам је Господ оставио у борби са видљивим и невидљивим непријатељима. Да нас он штити, да нас чува, да нас заклања од сваког искушења, од свакога зла. Песма ова коју смо слушали каже: Крст је сила и знамење крст је спасење. Без крста се не може стићи до вечнога живота. Зато је и Господ рекао у своме светом Јеванђељу: „Ко хоће за мном да иде нека се одрекне себе и узме крст свој и за мном иде.“ Није рекао са мном нега за мном! Зашто? Нисмо ми Христу другари да идемо са њим руку под руку него Он је наш вођа.“

Након Свете Литургије уприличена не трепеза љубави, коју је спремила мати Варвара са својим сестрама.

Прочитајте транскрипт беседе изговрене на Литургији.