Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Манастир Светог краља Милутина свечано прославио своју храмовну славу

Манастир Светог краља Милутина свечано прославио своју храмовну славу

Share on FacebookTweet about this on TwitterPrint this page

Свети краљ Милутин (30. октобар/12. новембар) је храмовна слава мушког манастира Епархије рашко-призренске у егзилу у Бадовинцима недалеко од Шапца. Своју храмовну славу манастир је свечано прославио Светом Архијерејском Литургијом. Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије уз саслужење: архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Варсануфија (Стошића), протосинђела Агапита (Бичанина), јеромонаха Јакова (Купрешка), јеромонаха Никодима (Малешевића), јерођакона Паладија (Матића), и јерођакона Пајсија (Марковића). Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 300 верника из разних крајева наше отаџбине. Неки од њих су се причестили Пресветим и Животворним Тајнама Христовим.

Након Свете Литургије Владика Артемије је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита, које су у част Светог краља Милутина принели манастирско братство и овогодишњи домаћини славе – Ђорђе и Љиља Недељковић и Зора Косановић из Шапца. Колач и жито су овом приликом принели и чланови православног братства “Свети краљ Милутин“ из Шапца. За следећу годину за домаћине су се пријавили: Драгомир Лазић, Велибор Симић и Бобан Благојевић из Шепка код Зворника (Република Српска).

Потом се архипастирском беседом обратио Владика Артемије:

Велика је радост данас, браћо и сестре, да се нађемо овако сви окупљени у овој светој обитељи Божијој посвећеној нашем великом и славном краљу Милутину, који манастир овде, ево већ шести пут слави своју крсну славу. Ми смосе сабрали овде, браћо и сестре, из близа и из далека, јер се Дух Свети сабрао на ово наше сабрање да се заједно Богу помолимо, да милост од Бога измолимо за себе, за наше сроднике, пријатеље, и за цео наш православни српски народ. Оај народ који је Свети краљ Милутин и његов брат, Свети краљ Драгутин, који је у овом крају био овде краљ, они су тај народ водили, васпитавали и учили закону Божијем, учили како треба да живе овде на земљи ради Царства небескога. Учили су они свој народ не речима толико, колико својим примером и животом.

Зато је Господ у њима препознао слуге своје и прославио их тиме што су мошти Светог краља Милутина остале нетљене ево колико стотина година. И оне се налазе данас, нажалост не у српској земљи, не у српском народу, него у братском бугарском народу, у граду Софији. Тамо је свети краљ Милутин у великом поштовању, тамошњег народа, тамошњих  верника, па и наш народ врло често одавде организује поклоњење и одлазак у Софију да би целивао мошти и поклонио се светом краљу Милутину. Његове мошти су далеко од нас, али дух његов је овде међу нама, браћо и сестре. Његове молитве су са нама. Овде постоји братство богомољачког краља Милутина и овај манастир је посвећене краљу Милутину. То је једна пуноћа, једна заједничка слава свих који овде долазе.

Нека би Господ дао, браћо и сестре, да још много и много година на овај свети и велики празник долазимо у ову Божију светињу, да се Богу молимо, али и да се угледамо на светог краља Милутина, на његову веру, јер је он био велики борац за очување Вере Православне и зато га је Бог и прославио. Његовим молитвама нека Господ дарује и нама снаге да и ми останемо верни у тој Вери Православној коју су апостоли проповедали, свети Оци утврдили, свети Сава наш, и свети краљ Милутин у народу нашем засијали и утврдили, нека би и ми остали на томе путу да чувамо и сачувамо веру своју, браћо, неупрљану разним заблудама и јересима, неокрњену, неизмењену разним новотаријама. Јер само ако тако будемо живели и веру своју чували онда ћемо бити достојни потомци светог краља Милутина и осталих светитеља из светородне лозе Немањића и осталих светитеља из рода нашега српскога све до светог Николаја Лелићког и Жичког и преподобног Јустина Ћелијског. Нека Господ њиховим светим молитвама укрепи нас и да снаге да у томе истрајемо. И да се и ми удостојимо када пођемо одавде да се нађемо у Царству Христа Бога нашега и да тамо са свима Светима славимо Оца и Сина и Светога Духа, сада и увек и у векове векова. Амин.“

Празнично славље настављено је трпезом љубави коју је приредило манастирско братство уз велику помоћ: ктитора обитељи Синише Росића из Бадовинаца, Јовице Видаковић из Франкфурта и овогодишњих домаћина славе. Током трпезе љубави најмлађи светосавци при овој катакомби извели су пригодни програм.

Инфо служба