Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Четврта недеља по Духовдану у Нишу

Четврта недеља по Духовдану у Нишу

Каква је само вера капетана! Задивила је и самог Господа (Мт. 8, 5). Њена суштина је у исповедању Господа Богом свега, свемоћним Владиком и Наредбодавцем свему што постоји. Због тога је и молио: „Само реци реч и оздравиће слуга мој. Верујем да се Теби све потчињава и да све слуша Твоје наредбе.“

Такву веру Господ тражи од свих. Такву и од нас очекује. Ко има такву веру, ни у чему нeћe оскудевати, и добиће све што тражи. Тако је обећao сам Господ. О, када бисмо и ми пошли за таквом вером! Но, и она је дар, и тај дар треба тражити и то опет – са вером. Тражимо је, у крајњој мери, из oceћaњa потребе за њом, тражимо је стално, са напором, потпомажући њено развијање у нама одговарајућим размишљањем, а изнад свега послушношћу заповестима Божијим. Свети Теофан Затворник

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу Г.Г Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у Нишу у четврту недељу по Духовдану, уз саслуживање свештеномонаха и свештенођакона Епархије.

У својој беседи Епископ се осврнуо на Јеванђељску причу о вери капетана чији је слуга био болестан:

То показује браћо и сестре да Господ и нама врло често у нашем животу када смо у невољама, када смо у недоумицама, када нешто молимо и очекујемо да нам Господ нешто учини, Господ нам дошаптава – како верујеш нека ти онако буде. И ми браћо и сестре, данас овде сабрани и сви православни хришћани који чувају веру праву у Господа Христа, трудимо се да покажемо такву веру, да очувамо такву веру у Господ Христа, веру која чуда ствара. Јер Господ је за свога боравка на земљи исцелио многе болеснике од разних болести али увек је питао и постављао у неку руку услов верујеш ли да то мугу учинити? И када је добијао потврдан одговор онда је се чудо и дешавало. Значи није само слуга овога капетана оздравио по вери свога господара него и многи други болесници су оздрављали по сили своје вере. Верујеш ли да то могу учинити? Како си веровао нека ти тако буде.

Након Свете Литургије, протосинђел Јован је припремио трпезу љубави са својом братијом у Христу .

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.