Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Петровдан прослављен у Леушићима

Петровдан прослављен у Леушићима

Неуки и уки, но духом једнаки

И љубављу Божјом ко ангели јаки,

Петар прости човек, Павле школовани –

Благодаћу Духа оба обасјани.

Две пламене свеће, свеће неугасне,

Две блиставе звезде, високе и красне.

Обиграше земљу, и светлост пронеше

Све људима даше, ништа не узеше,

Сиромаси пуки – свет обогатише,

Узници и слуге – сав свет покорише.

Свет обогатише учењем Христовим,

Сав свет покорише оружијем новим:

Смирењем и миром, и благом кротошћу.

Молитвом и постом и силном милошћу.

Кад им бурног дана стиже бурно вече

Нерон крвожедни живот им пресече.

Но кад владар света заповест издаде

И Петра и Павла страдању предаде.

Свет бејаше њихов, a не његов више -

Апостоли смрћу царство задобише

На празник Петровдан, у Леушићима, Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у Егзилу, Г.Г Артемије уз саслуживање  свештеномонаха, и свештенођакона Епархије у Егзилу.

Епископ Артемије је извршио чин сечења славског колача и благосиљања кољива, које је у спомен Светих Апостола Петра и Павла припремила мати Варвара, настојатељица Катакомбе у Леушићима.

Епископ Артемије је одржао Парастос, у знак сећања на двадесет и два Србина, који су пострадали током Другог Светског рата у селу Леушићи, баш на празник Петровдан.

У својој празничној беседи, Владика Артемије је рекао:

Ето шта је променило апостола Петра. Он је слушао Господа три године, гледао Његова чудеса, дивио се, и сâм је чинио чуда силом Господњом, али је у моменту искушења поклекао и показао се слабић, а после васкрсења он је постао неустрашив. Проповедао је Господа сво време свога живота да би на крају своју проповед запечатио мученичком смрћу у Риму где је био разапет али не попут Господа Христа него наопако, главом на доле, јер је говорио нисам достојан да пострадам као мој Господ. А апостол Павле, некада гонитељ Савле, и он после васкрсења Христовога на путу за Дамаск кад је пошао да гони хришћане, њему се јавља васкрсли Господ у светлости великој од које је он обневидео у почетку, са питањем: „Савле, Савле зашто ме гониш.“ А он уплашен, изненађен пита а ко си ти Господе? Ја сам Онај кога ти гониш каже му Господ.

Трпезу љубави је припремила мати Варвара са својим сестрама у Христу.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.