Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Обрезање Господње, Св. Василије Велики и Нова година у Барајеву

Обрезање Господње, Св. Василије Велики и Нова година у Барајеву

Троструки празник – Обрезање Господње, Свети Василије Велики и Нова година, свечано је прослављен у манастиру Светог Јустина Ћелијског у Барајеву. Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим, уз саслужење: Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наумa, протосинђела Игњатија (Станића), протосинђела Иринеjа (Ристића), протојереја Жељкa (Марића), јеромонахa Јаковa (Купрешка), и ђакона Горанa (Калушевића). Литургији је присуствовало око 250 верника.

По завршетку Свете Литургије одслужен је молебан пред почетак Нове године. Након молебана владика Максим је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част светог Василија Великог принео владика Наум, свечар светог Василија.

Потом се владика Максим веома надахнутом архипастирском беседом обратио присутном народу. У својој беседи Владика је о празнику Обрезања рекао:

“Свето Обрезање Господње које данас славимо као један детаљ из Његовог богочовечанског живота, кроз историју Цркве имало је дубоки значај у борби Цркве са многим јересима и јеретицима, који су тврдили да је Христос само привидно примио људску природу, не у потпуности. И за то постоји то сведочанство јеванђелско, Његово Обрезање које је извршено у осми дан над Њим као над новорођенчетом, и тиме је посведочено да је Он заиста примио право тело људско, да је у целости, у потпуности примио људску природу, и људску душу и људско тело. Јер, да није тако Он не би могао бити обрезан.“

О великом светилнику Цркве Божије, светом Василију Великом:

“Сваки свети отац, велики отац Цркве, засијао је у подвигу очувања Вере Православне и борбе са онима који су ту Веру Православну угрожавали. И тиме су нам сви они, а посебно свети Василије Велики, постали узор и образац на који начин сви ми у Православној Цркви, а особито пастири, треба да се трудимо и да живимо, да као начело и почетак и темељ нашег спасења увек имамо Веру Православну. Да је чувамо као најдрагоценији бисер, јер како каже свети апостол Павле: “Без вере је немогуће угодити Богу.“ Без вере не било какве, већ Вере Христове, Вере апостолске, светоотачке, оне Вере коју је проповедао и утврђивао и свети Василије Велики.“

О прослави Нове Године:

“Свети Јован Златоусти, још један од тројице светих јерараха, каже: “Уколико славимо ново лето само пијући и једући, нећемо имати никакву корист.“ Имаћемо корист од тог славља ако га славимо на духовни, хришћански, црквени начин, управо овако како је то уређено у овом молебану за ново лето, преиспитујући себе шта смо то до сад грешили у нашем животу, исправљајући себе у предстојећем времену, служећи Богу још усрдније.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.