Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Недеља сиропусна у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу

Недеља сиропусна у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу

У Недељу сиропусну, 5/18. фебруара, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог архиђакона Стефана у Ариљу. Епископу Артемију су саслуживали: архимандрит Варнава (Димитријевић), протосинђел Агапит (Бичанин), и јерођакон Паладије (Матић). Литургији је присуствовало око 150 верника.

У својој архипастирској беседи Владика Артемије је поучио своју паству о значају поста и праштању сагрешења ближњима:

“Због непоста Рај је изгубљен за човека, Адама и његово потомство. А пост је Црква установила да бисмо се кроз подвиг уздржавања од неке врсте хране у молитви покајали за своје грехе, да бисмо се могли вратити у тај изгубљени Рај. Али данашње Свето Јеванђеље, чак и за пост предвиђа некакав услов. Да би нам пост заиста био бања препорода, на исцељење душе и тела, потребно је још нешто извршити. Људи често кажу да је спасење тешко за човека. Како се може човек спасти, то је тешко, то је немогуће, чак неки тврде. А ево, данашње Свето Јеванђеље нам управо говори да је то веома лако учинити. Каже Господ: „Ако опраштате грехе своје браћи својој, онда ће и Отац ваш небески опростити вама грехе. А ако не опраштате један другоме грехе које човек човеку може да учини и ваш Отац небески неће вама опростити.“ Другим речима, с овим Јеванђељем Господ је спасење ставио нама у руке. Од нас зависи да ли ћемо добити опроштај од Бога за наше грехе, а то значи ако будемо опраштали један другоме ситне увреде, било неку реч, било неку пакост, било неко дело. То су све такве ситнице безначајне у односу на озбиљне грехе које ми пред Богом чинимо, кршећи Његове Заповести. Па ипак за ту малу жртву коју Бог од нас очекује да опростимо један другоме те мале ситне увреде, да Он нама опрости све наше грехе. То је оно …, браћо и сестре, које треба да у току овога поста практикујемо. Зато је Црква одредила и увече овога дана да се врши међусобно опраштање једних са другима да бисмо могли измирени међу собом, могли да уђемо у Свети Велики пост“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.