Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Храмовна слава у катакомби Светих Архангела на Брезовици

Храмовна слава у катакомби Светих Архангела на Брезовици

У недељу 13/26. јула, на празник Сабора Светог Архангела Гаврила, катакомба Светих Архангела на Брезовици свечано је прославила своју храмовну славу. Свету Архијерејску Литургију тим поводом у катакомби је служио хорепископ старорашки и лознички Г. Николај уз саслуживање протосинђела Наума, јеромонаха Дамјана и јерођакона Партенија. Ово је била уједно и прва Архијерејска Литургија у овој малој катакомби.

На светој Литургији је присуствовало монаштво епархије у егзилу и стотинак верника из различитих крајева наше отаџбине. Не мали број верника се на Светој Литургији причестио пречистим Тајнама Христовим.

У својој веома надахнутој архипастирској беседи Владика Николај је најпре говорио о месту и слави Светог Архангела Гаврила у небеској јерархији, чуду које је предходило установљењу празника и његовим чудесним јављањима роду људском а затим архипастирски поучио мало стадо: „Да испуњавамо заповести Божије, да живимо по светој вољи Божијој, да будемо слични светим Ангелима небеским који на небу славе Господа песмама вличанственим и живе у великој међусобној љубави и љубави према Богу, у једнодушју и једномислију. И ми на земљи треба да се угледамо на њих, да будемо у једномислију, једнодушни, да једним срцем и једним устима исповедамо Господа Исуса Христа као Сина Божијега. Срцем верујемо за правду а устима исповедамо за спасење. И ми православни хришћани, који се окупљамо по нашим катакомбама уз нашег духовника – Владику Артемија, срцем верујемо за правду а устима исповедамо за спасење, исповедамо Свету Веру Православну. Не бојимо се људи. Ако је Бог са нама не бојимо шта ће нам учинити човек. Ми се угледамо на свете угоднике Божије из нашег народа и у опште у Цркви Божијој. Тежимо да живимо достојно звања хришћанскога“.

После Свете Литургије Владика Николај је обавио чин резања славског колача и благосиљања жита које су ове године заједно са манастиром принели Саша Аксић из Грачанице, Константин Миличић из Новог Сада и Ивана Марковић из Сомбора. За следећу годину за домаћине славе пријавили су се: Јелена Миличић из Новог Сада, Горан Антић из Косовске Митровице и Александра Симић из Коретишта код Гњилана.

На крају је Владика Николај уручио захвалнице Бојану Радићу из Готовуше (као ктитору манастира) и Нади Граховац из Земуна (као добротвору манастира) као уздарје за испољену делатну љубав у борби за очување чистоте Светог Православља и за ревност према храму Божијем и његовом благољепију. Уследила је трпеза љубави за све присутне коју су припремили братија манастира и овогодишњи домаћини славе.

Нагласимо у овом извештају да је катакомба Светих Архангела на Брезовици тренутно у најтежим условима за живот од свих наших катакомби. Овогодишња храмовна слава у катакомби праћена архијерејском службом и радошћу због доласка архијереја Божијег и великог броја монаха и верника из свих крајева Србије, свакако је донела братству катакомбе велику радост и стимуланс за даљу мисију. Ипак, за успешнију мисију ове катакомбе потребна су значајна материјална средства за довршетак давно започетог манастирског конака недалеко од садашњег пребивалиштва братства (фотографије конака можете видети у фотогалерији на крају прилога).

Простор у коме данас братство обавља своју мисију је изнајмљен и налази се усред насељеног места, што је непогодно за монашки живот. С тога, апелујемо овом приликом на људе добре воље да својим прилогом, или на било који други начин, помогну да се изгради манастирски конак, да се братство Светих Архангела удоми и на тај начин ефикасније обавља своју мисију. Уплате за изградњу конака на Брезовици се могу вршити на доле наведене рачуне:

——————————————————-

Name:                                                ROYAL BANK OF CANADA

City, Country:                                   TORONTO, CANADA

SWIFT – BIC:                                  KOBBRSBG

Name:                                                KOMERCIJALNA BANKA AD BEOGRAD

Street:                                                Svetog Save 14

City, Country:                                   11000 Belgrade, Republic of Serbia

IBAN/ Account Number:               RS35205903101806078249

Name:                                                BRANKO PRERADOVIĆ

Street:                                                SVETOG ARHANGELA BB

City, Country:                                   Prizren, REPUBLIC OF SERBIA