Почетна / АРХИВА / Стаматовић: Ваша светости, да ли ви то знате нешто што ми не знамо – да ће Косово ускоро постати иностранство?

ЗДРАВА СРБИЈА (ЗС) О ИЗЈАВИ ПАТРИЈАРХА ИРИНЕЈА ДА НЕ ЖЕЛИ ДА СТОЛУЈЕ У ПЕЋИ

Чајетина, 8.3.2018

Здрава Србија (ЗС) подржава легитимну намеру грађанина Мирослава Гавриловића, пореклом из Чачка, да остане да живи и ради у главном граду Србије, али не може, ни у ком случају, да оправда став патријарха српског Иринеја “да се не може преселити у Пећ, јер је Београд административни центар Србије, а Пећ остаје као историја наше прошлости где су били патријарси, архиепископи…“, што довољно говори да он не жели да столује на Косову и Метохији (КиМ), као да није црквени поглавар већ политички саучесник ненародне политике Александра Вучића, због чега би морао да преузме одговорност и повуче се са трона српског патријарха, на чије место би дошао неко ко је спреман да ради у интересу Цркве, српског народа и грађана Србије – изјавио је Милан Стаматовић, председник Иницијативног одбора ЗС, подсећајући да је Здрава Србија, прва, месецима уназад, предлагала да се седиште СПЦ из Београда, хитно врати у њено историјско седиште, у храмове Пећке патријаршије, чиме би се послала јасна порука Вучићу, Тачију, Вашингтону и Бриселу да нема одустајања од 17 одсто територије Србије и да је Црква, увек била и биће, уз свој народ, и у његовим најтежим историјским тренуцима.

– Апелујемо на патријарха Иринеја да престане да се бави политиком и величањем једне погубне идеје коју му намеће, нико други до лично Александар Вучић и да, у складу са својим црквеним положајем и надлежностима, учини све да се СПЦ истински врати својим духовним коренима и светој српској земљи, тако што ће Пећ и Косово и Метохија бити центар наше цркве, а не само део новог имена – каже Стаматовић, упозоравајући да се предлогом о преименовању назива СПЦ у “СПЦ – Пећка патријаршија“ жели спиновати само формална веза са КиМ, и да ће одлука о коначном решењу статуса КиМ коју треба да нам саопшти председник државе бити одрицање дела српске територије, о чему је очигледно упознат и српски патријарх који не жели да води СПЦ из иностранства, иако јавно хвали Вучићеву „лавовску борбу за очување јужне српске покрајине у саставу Србије“.

Извор: Глас западне Србије: http://www.glaszapadnesrbije.rs/vest632790.html