Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Манастир Светог апостола Томе свечано прославио своју храмовну славу

Манастир Светог апостола Томе свечано прославио своју храмовну славу

Светом апостолу Томи посвећен је мушки манастир Епархије рашко-призренске у егзилу у Врњачкој Бањи. На Томину недељу, 2/15. априла, овај предивни манастир је свечано прославио своју храмовну славу. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије уз саслужење: архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Варсануфија (Стошића), протосинђела Евтимија (Милентијевића), протосинђела Прохора (Ацковића), протојереја Димитрија (Тактикоса), и јерођакона Паладија (Матића). Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око 120 верника из разних крајева наше отаџбине. У току Литургије Владика Артемије је у чин протојереја произвео јереја Димитрија (Тактикоса) из Лондона.

Након Литургије Владика Артемије је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита, које су у част Светог апостола Томе принели манастирско братство и овогодишњи домаћин славе Јовица Дељанин из Крушевца. За наредну године пријавио се Мирко Зорић из Крушевца.

Затим се Владика обратио свима присутнима пригодном беседом:

“И у осми дан по Васкрсењу, то је данас, друга недеља, Господ се поново јавља када су сви ученици били затворени, врата закључана, Господ се појави међу њима. Ту је сада био и Тома. Господ поздрави све ученике: „Мир вам!“, дајући мир да се не плаше ничега и никога. Онда се обраћа Томи, јер Господ зна шта је Тома говорио, какву је сумњу имао и Господ каже: „Томо, пружи прст свој и види ране моје, и пружи руку своју и види ребра моја. И не буди неверан, него веран.“ Не каже се и да је то Тома и урадио. Довољно је било што је он видео Господа и чуо Његове речи. Он је у узбуђењу и усхићењу узвикнуо само: „Господ мој и Бог мој!“  Тиме Га је он исповедио и признаје да је Он заиста Син Божији. А Господ му рече даље: „Томо, Томо, пошто си видео, поверовао си. Благо онима који не видеше, а повероваше.“

То „благо њима“ се односи и на нас, браћо и сестре, после две хиљаде година и све оне који су пре нас живели. Нисмо видели својим очима телесним, али смо видели Њега Васкрслога духом својим, душом својом, осетили смо радост Његовог Васкрсења, осетили смо нови живот и постали смо верни иако нисмо видели. Тај благослов се, дакле, односи и на нас, а не само на апостола Тому. И том Вером, браћо и сестре, ми живимо ево две хиљаде година, Реч Јеванђеља се проповеда свуда по свету. Многи народи и појединци приступају вери Христовој, постају делови Његовог тела, Његове Цркве и тако се Реч Божија испуњава и проповеда се по целоме свету. То је та милост, то је то чудо које је Васкрсли Господ донео на земљу са Собом и даровао нама људима.“

Празнично славље настављено је трпезом љубави.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.