Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Недеља 4. по Духовдану у манастиру Светог краља Милутина у Бадовинцима

Недеља 4. по Духовдану у манастиру Светог краља Милутина у Бадовинцима

У Недељу 4. по Духовдану, 11/24. јуна, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог краља Милутина у Бадовинцима. Епископу Артемију су на Литургији саслуживали: архимандрит Варнава (Димитријевић), јеромонах Симеон (Весић), јерођакон Паладије (Матић) и јерођакон Теоктист (Вуловић). Овом свештеном литургијском сабрању присуствовало је око стотину верника. Неки од њих су се сјединили са Господом кроз Свето Причешће.

Након Литургије Владика Артемије је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част свог небеског заштитника, светог апостола Варнаве, принео ахимандрит Варнава.

У својој архипастирској беседи владика је поучио своју паству:

“Шта показује данашње свето Јеванђеље, браћо и сестре? Показује  снагу и силу Вере, јер Господ рече капетану: „Иди, и како си веровао нека ти буде.“ И крај. И оздрави слуга његов онога часа. Видите, Господ није отишао у кућу, није га ни руком дотакао, није ни Он рекао нека оздрави, него је само потврдио веру капетана, његовог господара:„Како си веровао, нека ти буде!“

То је права и истинита Вера која не поставља никаква питања, која ништа даље не распитује, не тражи објашњења, него верује да је оно што је Господ говорио истина и да се труди да живи по тој вери. Ето, сваки човек, зависно од своје вере, он јесте чудотворац као и овај капетан, јер човек са вером што год заиште, тако је рекао Господ, „што год иштете у Оца Мога, биће вам“ – ко иште са Вером. Наравно, не можемо искати нешто грешно, нешто земаљско, нешто пролазно, очекивати да нам Бог то и испуни, него оно што се тиче вечнога живота. Треба нам јача вера. Апостоли су веровали, али не толико још уверено, па су рекли једном приликом: „Господе, домети нам вере“, додај нам вере, наша вера није довољна, додај нам вере. Тако и ми, браћо и сестре, знајући своје слабости, своје мане, своје грехе, своје страсти, можемо и треба да се молимо Господу да нам дометне вере овога капетана, да верујемо да што год заиштемо од Бога, а што користи нашем вечном спасењу, да ће то Господ учинити и испунити. Без икакве сумње то треба чинити тако. Пример за то су и сви свети апостоли, светитељи Божији, свети оци, свети мученици, свети преподобници и остали који су год Богу угодили, угодили су вером, јер каже апостол Павле: „Без вере није могуће угодити Богу.“ А ми смо слуге Божије, треба да Богу служимо, Богу да угађамо. Зато је потребно да имамо веру, јер само са вером Богу се може угодити и од Бога примити оно што је нама потребно за живот вечни и Царство небеско.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији.