Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Прослава храмовне славе у катакомби Светог Илије у Самокову

Прослава храмовне славе у катакомби Светог Илије у Самокову

Катакомба у Самокову, недалеко од Куршумлије, свечано је прославила свог небеског заштитника, Светог пророка Илију, на дан његовог спомена, 20. јула/2. августа. Свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе служио је Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај уз саслужење: јеромонаха Мартинијана (Ђурђевића) и јеромонаха Хризостома (Јовановића). Литургији је присуствовало око 100 верника. Неки од њих су се сјединили са Господом кроз Свето Причешће.

Након Литургије Владика Николај је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које је принео овогодишњи домаћин славе Милован Збиљић из Раче. За идућу годину пријавио се Славиша Арсић из Београда.

Уследила је поучна архипастирска реч Владике Николаја. У својој беседи владика је говорио о врлинама Светог пророка Илије при чему је акценат ставио на његову ревност за славу Божју.

Уследила је трпеза љубави коју су припремили овогодишњи домаћини славе.