Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Монашење у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

Монашење у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама

На Великом вечерњу уочи празника Цвети, 7/20. априла, у манастиру Пресвете Богородице Тројеручице у Мушветама, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије замонашио је у чин мале схиме искушеника овог манастира Лазара (Кецмана).

Ново постриженом монаху Владика је задржао име Лазар. Небески заштитник новопостриженог монаха биће Свети Лазар Четвородневни.

У својој веома надахнутој беседи Владика Артемије је између осталог рекао:

“Чули сте вечерас нашега брата и оца Лазара које је завете дао Богу. Ти завети нису нимало лаки. То сте схватили, али и он је свестан тога. И зато је на свако питање одговарао: „Да с Божијом помоћи“, а не као што ми у животу обично чинимо – „добро“, „ја хоћу“, „ја могу“ и тако даље. Не, него само са Божијом помоћи. Јер заиста, човек сам са својим снагама људским није у стању да све ово испуни што је отац Лазар вечерас обећао пред Богом. Али са Божијом помоћи могуће је све као што каже свети апостол Павле: „Све могу у Христу Исусу који ми моћи даје.“

За све присутне братство манастира је приредило трпезу љубави.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на монашењу.