Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Катакомбе / Велики Петак у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

Велики Петак у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

А шта мисли Господ са крста о људима под крстом?
Оно што само Бог љубави и Бог кротости мислити
може: “Оче, опрости им, јер не знају шта раде!“

Преп. Јустин Ћелијски

На Велики петак, 13/26. априла, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије, служио је Вечерњу Великог петка са изношењем Плаштанице у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима уз саслужење: архимандрита Варнаве (Димитријевића), протосинђела Варсануфија (Стошића), протосинђела Јована (Узелца), протосинђела Мартинијана (Ђурђевића), и јерођакона Паладија (Матића). Вечерњој служби је присуствовало око 70 верника.

По изношењу плаштанице Владика се архипастирском беседом обратио присутном монаштву и народу:

“Бог је из љубави према човеку послао Сина Свога, послао Божанско јагње за које Он рече: „Гле јагње Божије које узима грехе света.“ И заиста Господ Христос који се оваплотио од Свете Дјеве Богородице, примио нашу људску природу, живео са људима, учио људе, проповедао, чинио безбројна чудеса. Ето, уместо захвалности која му заиста следује и приличи, Он је предат у руке злочинаца који су Му узвратили за сва Његова доброчинства неописивим мукама, не само распећем, него и пре распећа: и шамарање и пљување и понижавање. И све је то Господ претрпео и распеће на Крст и саму смрт на Крсту. И погребење у гроб у Гестиманији. Све је то Господ претрпео  из љубави према паломе човеку, јер Господ је знао да грешни род људски ако се не покаје, не исправи, да њих чека вечне муке. Зато је Господ примио на себе грехе целога света и пострадао за свет, за нас и који смо овде сабрани да би нас ослободио тих вечних мука у паклу огњеноме. Зато и ми данас, браћо и сестре, приступамо распетоме Господу положеноме у гроб и целивамо Његове свете ране које је задобио због наших грехова, молећи Га да излије милост Своју на нас и на све оне који Га признају и верују у Њега да бисмо дочекали и Његово славно Васкрсење које је Он такође предвидео и претсказао да ће трећи дан устати. И не само да се тада радујемо, него да се радујемо што смо Христови, да се радујемо што нас је Господ припремио и даровао нам Живот Вечни у Царству Своме Небескоме.“

После беседе присутно монаштво и народ целивали су Господа изображеног на Плаштаници и положеног у гроб.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на служби.