Почетна / БОГОСЛУЖЕЊА / Љуљаци / Сретење – Литургија

Сретење – Литургија

На сам дан празника Владика Артемије је служио Свету Архијерејску Литургију. Пред почетак Литургије рукопроизвео је за чтеца Далибора (Марковића), богослова из Новог Пазара. На Светој Литургији Владици Артемију саслуживало је 10 свештеномонаха, Јереј Небојша (Стевић) и 3 свештенођакона. Не мали број верника се на Литургији и причестио Светим и животворним Тајнама Христовим. После Свете Литургије Владика је пререзао колач монахињи Марији из сестринства манастира Кончул у егзилу. По обичају, сви присутни су после Свете Литургије узели учешћа у трпези љубави које је приредило манастирско братство.

У светлости Празника Сретења и на Цркву трократно изливене благодати Божије, којој је спроводник био Владика Артемије, нагласимо Свету Истину о Христовом монаштву. Монаштво је најкрупнији плод хришћанског савршенства. Монаси су кроз векове били стубови Цркве Божије, браниоци чистоте Православља, трубе које су позивале народ на узбуну када је претила опасност од јереси. Крвљу монашком углавном је запечаћена и извојевана свака победа Православне Вере над злославним јересима. Богољубље и величина једног народа се мери по броју хришћана који достигоше меру светости, а монаси су ту увек заузимали значајно место.