Почетна / КАТАКОМБЕ / Преподобни Наум Охридски свечано прослављен у Барајеву

Преподобни Наум Охридски свечано прослављен у Барајеву

Преподобног оца нашег Наума Охридског Чудотворца и равноапостолног просветитеља словенских народа Света Православна Црква прославља 20. јуна /3. јула. Овај дивни угодник Божји је небески заштитник Његовог Преосвештенства Хорепископа хвостанског и барајевског Г.Г. Наума. Спомен Преподобног Наума Охридског свечано је прослављен у манастиру Преподобног Јустина Ћелијског у Барајеву Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Хорепископ старорашки и лознички Г.Г. Николај. Владици Николају су на Литургији саслуживали: Његово Преосвештенство Хорепископ новобрдски и панонски Г.Г. Максим, Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум, протојереј Жељко Марић, протосинђел Агапит (Бичанин), протосинђел Игњатије (Станић), протосинђел Мартинијан (Ђурђевић), протосинђел Дамјан (Ковачевић), јереј Игор (Матијевић), јереј Бранко (Јованчевић), јерођакон Пајсије (Марковић), јерођакон Методије (Ђурђевић) и ђакон Зоран Крстић. Литургији је присуствовало око 150 верника. Неки од њих су се причестили Пресветим и Животворним Тајнама Христовим.

Након Свете Литургије, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемијe, обавио је чин резања славског колача и благосиљања жита које је у част Преподобног Наума Охридског принео Владика Наум.

После честитки упућених слављенику од стране Владике Артемија уследила је архипастирска беседа Владике Николаја. Након пригодних речи о слављењу Богу у Цркви Божјој у заједници љубави и Правој Вери Владика Николај је честитао имендан владици Науму пожелевши му да благодат Светога Духа загреје његово срце љубављу према Господу и да, угледајући се на свога небеског заштитника, истраје на путу исповедања Вере Православне и врлинског монашког живота.

Уследила је трпеза љубави за све присутне. Овом приликом присутном монаштву и верном народу пригодном беседом обратио се Владика Максим.

Све беседе Владике Николаја налазе се овде.