Почетна / КАТАКОМБЕ / Недеља 9. по Духовдану у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

Недеља 9. по Духовдану у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима

У Недељу 9. по Духовдану, 5/18. августа, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски у егзилу Г.Г. Артемије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Јована Крститеља у Љуљацима уз саслужење: протосинђела Јована (Узелца), јеромонаха Паладија (Матића), јерођакона Онуфрија (Ђурђева) и јерођакона Дионисија (Морачанина). Овом свештеном Литургијском сабрању присуствовало је око 80 верника. Неки од њих су се причестили Пресветим и Животворним Тајнама Христовим.

У својој архипастирској беседи Владика Артемије је поучио своју паству:

„И тај случај са апостолом Петром, браћо и сестре, јесте поука свима нама. Сви ми у животу своме, у овоме бурноме мору који се зове живот на земљи, имамо често неприлике, опасности, препреке у нашим циљевима којима мислимо да служимо Богу. И нас често пута спопадне сумња, маловерје, чак и неверје да ће Господ да нам помогне, да је у стању да нам помогне. А ево пример апостола Петра показује да је Господ увек близу не само њега, него близу свакога од нас који Му са вером прилази, који Му се са вером моли. Који не посумња његова ће молитва бити услишена. Наравно, ако жели оно што је вечно, што је небеско: спасење душе, опроштај грехова, Царство небеско, онда ће му Господ то испунити. Ако се ми молимо Богу да нам даде доста пара у џепу, да нам даде да напредујемо у нашој служби, да нам дарује живот и здравље ради земаљских уживања, ту Бог неће да помогне. Зато када се молимо треба да имамо у виду оно што је Господ рекао чему да се молимо – „Иштите најпре правде Божије и Царства небескога и све друго ће вам се додати.“

Након Свете Литургије од стране манастирског братства уприличена је трпеза љубави за све присутне.

Прочитајте транскрипт беседе изговорене на Литургији. Све беседе Епископа Артемија налазе се овде.