Почетна / КАТАКОМБЕ / Катакомба у Бору прославила своју храмовну славу

Катакомба у Бору прославила своју храмовну славу

Празник Светих бесребреника и чудотвораца Козме и Дамјана у нашем народу је познат и као „Врачеви“. Овим дивним угодницима Божјим и безплатним лекарима посвећена је катакомба у Бору. На дан њиховог спомена, 1/14. новембра, катакомба је свечано прославила своју храмовну славу. Свету Архијерејску Литургију тим поводом служио је Његово Преосвештенство Хорепископ хвостански и барајевски Г.Г. Наум уз саслужење: протосинђела Романа (Папића), јеромонаха Јакова (Купрешака) и јерођакона Методија (Ђурђевића). Овом свештеном сабрању је присуствовало тридесетак верника. Неки од њих су се причестили Пречистим и Животворним Тајнама Христовим.

Након Литургије владика Наум је извршио чин резања славског колача и благосиљања жита које су у част светих бесребреника и чудотвораца Козме и Дамјана принели старешина катакомбе јереј Добрица Чакаревић и овогодишњи домаћини славе: Мирјана Милић и Љиљана Милићевић из Бора. За идућу годину за домаћина се пријавила Љиљана Арсић из Бора.

Верном народу се архипастирском беседом обратио Владика Наум:

„Прослављајући ову двојицу великих угодника Божијих ми уствари прослављамо Господа Исуса Христа који је људима дао такву силу, такву моћ и такву славу. Због чега? Због тога што су они усрдно служили Богу, што су били, браћо и сестре, крстоносци Христови. Дакле, крст свој су носили и ишли за Господом, јер су чули речи Господње: „Ко хоће да иде замном нека се одрекне себе, нека узме крст свој и пође замном“

Њима се помолисмо да се они моле за нас, да истрајемо у овој нашој борби, борби за душу и за чистоту свете Вере Православне, браћо и сестре, јер заиста, без праве Вере човеку нема спасења. Ако човек нема Праву Веру сва његова дела ништавна су пред Богом. Дакле, добра дела без Праве Вере су мртва као што је и вера без добрих дела мртва. Само заједно Права Вера и добра дела у Христу Исусу учињена човеку, уз крстоношење, доносе вечни живот. Тај живот, то блаженство да наследимо сви ми који смо се овде данас сабрали и сви који усрдно служе Богу и прослављају угоднике Божије Козму и Дамјана. Амин, Боже дај.“

Уследила је трпеза љубави за све присутне.

Све беседе Хорепископа Наума налазе се овде.